Granica. Białorusin przewoził w busie 14 Irakijczyków

2022.09.28 13:38
Minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Białorusi przewożącego w busie 14 cudzoziemców. Z kolei polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 62 migrantów.
Granica. Białorusin przewoził w busie 14 Irakijczyków
Fot: SG

14 migrantów w busie

W środę (26.09) funkcjonariusze SG w miejscowości Jeleniewo zatrzymali do kontroli 38-letniego obywatela Białorusi, który w pojeździe marki IVECO na litewskich numerach rejestracyjnych przewoził 14 obywateli Iranu.

- Kierowcą, jak i zatrzymanymi cudzoziemcami zajęli się funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że wszyscy przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Cudzoziemcy w wieku 16-34 lat nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju - informuje rzeczniczka prasowa podlaskiego oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy obywatele Iranu zostali zatrzymani. Po wykonaniu niezbędnych czynności zostaną przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Natomiast, przewożący ich obywatel Białorusi usłyszy zarzuty za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo wobec pomocnika w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy wszczynane jest postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzyma również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG na odcinku granicy z Litwą zatrzymali już 114 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Minionej doby z Białorusi na terytorium Polski próbowało przedostać się 62 nielegalnych migrantów.

- Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze cudzoziemcy podczas zatrzymania zachowywali się agresywnie. Rzucali w polskie służby kamieniami, kawałkami drewna. Na szczęście w trakcie tego zdarzenia nikt nie ucierpiał. Z kolei w rejonie Dubicz Cerkiewnych nielegalni migranci próbowali pokonać zaporę dokonując podkopu i korzystając z drabin - przekazuje mjr Zdanowicz.

W sumie 29 osób podchodziło pod barierę, po zauważeniu ich przez polskie patrole wycofały się na Białoruś. Pozostałe zdarzenia miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Mielniku, Lipsku i Białowieży.

Cudzoziemcy, którzy ostatniej doby nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę pochodzili w większości z krajów afrykańskich: Nigerii, Ghany, Kongo, Gambii i Egiptu, a także Iraku, Syrii i Jemenu.

We wrześniu odnotowano 1171 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1050 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39