Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów. Są zarzuty prokuratora

2012.11.16 00:00
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko 12 osobom. Działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała imigrantom nielegalne przekraczanie granicy z Białorusi do Polski.
Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów. Są zarzuty prokuratora
Fot: Podlaski Oddział Straży Granicznej (fot. archiw.)
Grupa imigrantów nielegalnie przekroczyła granicę Białoruś - Polska

Główny sprawca, 52-letni mieszkaniec Białegostoku został oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która organizowała obcokrajowcom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiki Białoruś. Pozostałe osoby zostały oskarżone o udział w tej grupie przestępczej, jak również organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W skład grupy wchodzili obywatele narodowości polskiej, białoruskiej i wietnamskiej - powiadomił rzecznik prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Do zdarzeń doszło w okresie od czerwca 2009 roku do sierpnia 2010 roku. Łącznie co najmniej 8-krotnie doszło do nielegalnego przekroczenia granicy RP z Republiki Białoruś. Wietnamczycy na teren województwa podlaskiego byli przeprowadzani nad pasem granicy po kładce, która została ustawiona na dwóch podstawkach - jednej na terytorium RP i drugiej na terytorium RB w poprzek pasa granicy. W ten sposób granicę przekroczyło co najmniej 49 Wietnamczyków. Za nielegalne przekroczenie granicy płacili pośrednikom kilka tysięcy USD.

Według informacji podanych przez prokuraturę, przesłuchani w charakterze podejrzanych generalnie nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Najwyższa kara, która może zostać wymierzona za przypisane przestępstwa wynosi 12 lat.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39