Historyk z UwB nagrodzony za swoją książkę. Zdobył II miejsce

2020.12.16 13:41
Wykładowca z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB - dr hab. Piotr Guzowski został nagrodzony za książkę "Rodzina szlachecka w Polsce przedrozbiorowej. Studium demograficzne".
Historyk z UwB nagrodzony za swoją książkę. Zdobył II miejsce
Fot: UwB

Sukces wykładowcy

Dr hab. Piotr Guzowski otrzymał Nagrodę im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego w kategorii "Książki z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii". Zajął II miejsce za publikację z 2019 r. "Rodzina szlachecka w Polsce przedrozbiorowej. Studium demograficzne".

Książka ta poświęcona jest demografii rodzin szlacheckich od XV do XVIII w. Są w niej ukazane m.in. dane o dzietności, długości życia ludzi, a także o wielkości i strukturze szlacheckich gospodarstw domowych. Dowiedzieć można się z niej w jakim wieku zawierano związki małżeńskie oraz ile one trwały.

9. edycja

Historyk z Uniwersytetu w Białymstoku pracuje w katedrze Historii Struktur Demograficznych, Gospodarczych i Religijnych na wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych. Zajmuje się m.in. historią gospodarczą, demografią historyczną i historią środowiskową.

Nagroda im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego przyznawana jest od 2012 r. w dwóch kategoriach: za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe. Ma na celu promowanie polskich prac w tej dziedzinie. Funduje ją Instytut Historii PAN.

Wyróżnienia przyznaje redakcja pisma "Studia Źródłoznawcze", które jest wydawane przez Instytut Historii PAN od 1957 r.

11 grudnia 2020 r. odbyło się posiedzenie Jury Nagrody im. Stefana K. Kuczyńskiego. Był to finał IX edycji konkursu, w którym oceniano książki wydane tylko w 2019 r. W skład Jury wchodzi rada reakcyjna pisma.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1187 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39