Hydrolodzy ostrzegają: Na zachodzie Podlaskiego susza, na wschodzie wezbrane rzeki

2022.07.15 13:46
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie ostrzega przed suszą hydrologiczną, która z dużym prawdopodobieństwem dotknie zachodnią część województwa podlaskiego. Jednocześnie alarmuje o przekroczeniu stanów alarmowych wód zlewni Supraśli i Biebrzy.
Hydrolodzy ostrzegają: Na zachodzie Podlaskiego susza, na wschodzie wezbrane rzeki
Fot: pixabay

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy obszaru rzeki Pisy.

- W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach w zlewni Pisy spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ [przepływ minimalnej ilości wody, niezbędnej do utrzymania życia biologicznego w cieku wodnym - red.] - komunikat wydał dyżurny synoptyk-hydrolog Michał Ceran.

Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego, który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez Państwową Służbę Hydrologiczno-Meteorologiczną.

Pisa wpływa w Piszu z jeziora Roś, wpada do Narwi w Nowogrodzie.

Jednocześnie Biuro Prognoz Hydrologicznych alarmuje o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych wód zlewni Supraśli i Biebrzy.

- W związku ze spływem wód opadowych w zlewniach Supraśli i Biebrzy przewiduje się dalszy wzrost stanu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych a na Czarnej w Sochoniach i na Sidrze w Harasimowiczach powyżej stanów alarmowych - ostrzega Michał Ceran.

Supraśl początek bierze w bagnach w okolicach wsi Tylwica-Kolonia, wpada do Narwi w Złotorii. Biebrza Biebrza ma źródła w okolicach Nowego Dworu, uchodzi do Narwi koło Wizny.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oszacowano na 90%.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39