Ich przodek rozpoczął powstanie w getcie. Po 73 latach odwiedzili Białystok

2016.08.05 18:13
Ośmioosobowa rodzina Mordechaja Tenenbauma – inicjatora powstania w białostockim getcie – odwiedziła Białystok.
Ich przodek rozpoczął powstanie w getcie. Po 73 latach odwiedzili Białystok
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak

Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki spotkał się z rodziną Mordechaja Tenenbauma. Kilkuosobowa grupa podczas wizyty w Białymstoku odwiedziła również Pomnik Bohaterów Powstania w Getcie.

– Niezmiernie miło jest nam gościć rodzinę Mordechaja Tenenbauma w naszym mieście. To bardzo ważne, żeby pamiętać o dawnych mieszkańcach Białegostoku – powiedział Rafał Rudnicki. – To istotna wizyta, tym bardziej, że przypada w 75. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi. Tę rocznicę Białystok uroczyście obchodził 27 czerwca.

Mordechaj Tenenbaum urodził się w Warszawie w 1916 r. W 1943 r. został skierowany do getta w Białymstoku, aby przygotować powstanie, w razie próby jego likwidacji przez hitlerowców. Rozpoczął gromadzenie wszelkiego rodzaju broni: przemycanej od jednostek partyzanckich z okolic Białegostoku oraz skradzionej żołnierzom niemieckim.

W nocy z 15 na 16 sierpnia 1943 r., kiedy Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta, kilkuset słabo uzbrojonych młodych ludzi dowodzonych przez Mordechaja Tenenbauma i Daniela Moszkowicza stawiło im opór. Powstanie, mimo ciężkich walk i wielu ofiar, skończyło się niepowodzeniem.

18 kwietnia 1945 r. Mordechaj Tenenbaum został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. W 2008 r. miejscy radni uhonorowali bohatera, nazywając jego imieniem plac mieszczący się na terenie dawnego getta.

Obchody 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie odbędą się w Białymstoku 16 sierpnia.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

946 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39