Ignacy Karpowicz, Szymon Hołownia i Anna Kamińska. Przyjadą znani pisarze [KONKURS]

2018.02.06 08:13
To będzie już druga odsłona Festiwalu "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie". Odbędzie się on w dniach 9-10 lutego w Książnicy Podlaskiej.
Ignacy Karpowicz, Szymon Hołownia i Anna Kamińska. Przyjadą znani pisarze [KONKURS]
Fot: materiały Książnicy Podlaskiej
Gościem zeszłorocznej imprezy był m.in. Grzegorz Kasdepke

Festiwal "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" to okazja do spotkania z autorami znakomitych książek dla dorosłych i dzieci, a także do poznania lokalnej literatury. Festiwal jest organizowany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, we współpracy z Fundacją Sąsiedzi.

Literacka podróż w krainę wyobraźni

Celem festiwalu jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia oraz promocja lokalnej literatury, wyrastającej z historii, tradycji i specyficznego klimatu naszego regionu. To także fascynująca literacka podróż w krainę wyobraźni.

Druga edycja festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco! Ciekawe spotkania, warsztaty, sejmik poetycki i niezwykli goście, a wśród nich aż trzech autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

W tym roku Książnica Podlaska zaprosiła wielu ciekawych autorów. Przyjedzie Anna Kamińska – pisarka, dziennikarka, autorka bestsellerowych biografii: Simony Kossak "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" oraz Wandy Rutkiewicz "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci". Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego - w 2016 r. oraz w tegorocznej edycji za książkę "Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej".

Gościem imprezy będzie też Ignacy Karpowicz - pisarz, prozaik, tłumacz literacki, laureat najważniejszych nagród literackich w kraju: Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Nike, a także wielokrotny laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego: w 2007 r. za "Nowy kwiat cesarza"; w 2008 r. za "Gesty"; w 2010 r. za książkę "Balladyny i romanse"; w 2013 r. za książkę "ości". Jego powieść "Sońka" została wystawiona na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku w 2015 r. W 2017 r. nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę "Miłość".

W planach jest także spotkanie z Szymonem Hołownią - dziennikarzem, pisarzem, publicystą, laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę "Tabletki z krzyżykiem" (2007 r.). Dwukrotny laureat nagrody Grand Press, nagrodzony Ostrym Piórem, laureat Nagrody "Ślad". Autor m.in. książek: "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Bóg, kasa i rock'n'roll" napisana wspólnie z wspólnie z Marcinem Prokopem, "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie" i ostatniej "Instrukcja obsługi solniczki". Szerszej publiczności jest znany jako prowadzący programy telewizyjne "Mam talent!" i "Mamy Cię!".

Przyjedzie również Andrzej Kruszewicz - autor wielu książek o zwierzętach, ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym od 1 stycznia 2009 r. pełni funkcję dyrektora; ponadto twórca i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Warsztaty dla dzieci, wernisaż i Sejmik Poetycki

Książnica Podlaska przygotowała również kilka interesujących propozycji dla dzieci. Młodzi czytelnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez autorki literatury dziecięcej - Elżbietą Janikowską ("W bajkowym świecie teatrzyku kamishibai - Kwiatek pięciopłatek") i Agnieszką Suchowierską ("Ada Judytka i zagubiony tałes" oraz "Mat i świat"), a także z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (Bernard Bania i Katarzyna Siergiej). Imprezą towarzyszącą będzie wystawa prac pokonkursowych "Klasyczne bajki w komiksie" II edycji międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego.

Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się wernisaż prac Pawła Jarońskiego pt. "Granie słów" (Galeria Parter). Jaroński jest rysownikiem, który realizuje przede wszystkim własne pomysły. Od dłuższego czasu prowadzi serię rysowanych gier słownych, którymi zaraził już ponad 40 tys. osób na Facebooku.

W Galerii Parter odbędzie się również prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim w 2017 r. - za jej koncepcję i przygotowanie odpowiada Andrzej Kalinowski.

Nowością II edycji Festiwalu będzie Sejmik Poetycki - panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia, który poprowadzi prof. Dariusz Kulesza. Co się dzieje z poezją w Białymstoku i jego literackich okolicach, a także w kraju i na świecie? Jaki jest stan poezji w naszym mieście i regionie? Aby odpowiedzieć na te pytania, organizatorzy skorzystają z doświadczenia Janusza Taranienki - poety, krytyka literackiego, uczestnika i kreatora życia poetyckiego oraz Dawida Bujno związanego z Galerią im. Sleńdzińskich, znakomicie zorientowanego w tym, jak funkcjonuje poezja polska dzisiaj. Udział w Sejmiku Poetyckim potwierdziło ponad 30 poetów, w tym laureaci Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominowana w tym roku za całokształt twórczości - Mira Łuksza.

Mamy dla Was zestaw upominkowy od Książnicy Podlaskiej, zawierający m.in. książkę Szymona Hołowni "Instrukcja obsługi solniczki": Konkurs.

Program: Festiwal "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

807 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39