Ile zarabiają absolwenci publicznych uniwersytetów?

2016.04.07 13:48
Nie wszyscy magistrzy mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie. Jednym powodzi się lepiej, innym gorzej. Sprawdzamy, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci uniwersytetów publicznych.
Ile zarabiają absolwenci publicznych uniwersytetów?
Fot: pixabay.com

Wszystko zależy od ukończonego kierunku

Wypłaty absolwentów nie przedstawiają się tak źle. Okazuje się, że 75% z nich zarabiało w ubiegłym roku nie mniej niż 2919 zł, z czego połowa otrzymywała 4120 zł i więcej, a 25% z nich dostawało wypłatę od 6500 zł wzwyż.

Na zarobki wpływ miały: miejsce pracy, branża, typ firmy i szczebel zarządzania. Okazuje się, że najwyższą medianę wynagrodzeń w ubiegłym roku mieli studenci Uniwersytetu Warszawskiego – wyniosła ona 5500 zł. Nie mniej niż 4000 zł otrzymywały też osoby, które tytuł magistra zdobyły na uniwersytetach: Gdańskim, Łódzkim, im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławskim, Jagiellońskim, Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zielonogórskim, Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szczecińskim. Najmniej zarabiali absolwenci Uniwersytetu Rzeszowskiego – średnio 2800 zł. Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w zestawieniu na 16. pozycji (z 18). Badania podają, że średnie zarobki osób, które ukończyły tę uczelnię, wynoszą 3220 zł.

W jakich branżach zarabia się najwięcej? Na najlepsze zarobki mogli liczyć absolwenci państwowych uniwersytetów, którzy zajmują się branżą IT – ich miesięczna płaca wynosiła średnio 6 tys. zł. Minimum 5 tys. dostawały osoby pracujące m.in. w bankowości, przemyśle, energetyce i ciepłownictwie oraz handlu.

Kto zarobił najmniej?

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń podaje, że najmniej pieniędzy otrzymywały osoby, które zajmują się kulturą i sztuką, usługami dla ludności oraz nauką i szkolnictwem.

Jeśli chodzi o poszczególne stanowiska, to na zarobki około 6900 zł brutto mógł liczyć kierownik zespołu (Team Leader). Narzekać nie powinien też radca prawny i główny księgowy. Najgorzej zarabiali: pracownik administracyjny, specjalista ds. administracyjnych oraz księgowy.

Jak powszechnie wiadomo, wysokość otrzymywanych pieniędzy zależy w dużej mierze od szczebla zarządzania. Absolwenci uniwersytetów najczęściej pracowali jako specjaliści (ponad 54% z nich). 19% osób sprawowała funkcje kierownicze. Znacznie mniej osób zajmowało stanowisko dyrektorów i członków zarządów – ci, którym się to udało, otrzymywali przeciętnie 10450 zł brutto miesięcznie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1297 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39