Innowacyjne projekty docenione. Podlaskie firmy dostaną 24 mln zł

2023.06.16 13:14
W piątek (16.06) zarząd województwa podlaskiego przyznał dotacje ze środków europejskich ośmiu firmom z województwa podlaskiego. Na co je przeznaczą?
Innowacyjne projekty docenione. Podlaskie firmy dostaną 24 mln zł
Fot: Pixabay

Firmy z województwa podlaskiego otrzymają łącznie 24 mln zł, co stanowi istotne wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Przy ocenie projektów w ramach konkursu brano pod uwagę takie czynniki jak prace badawczo-rozwojowe (B+R), innowacyjność na poziomie regionalnym lub krajowym oraz znaczący wkład środków własnych. Dotacje przyznane w ramach tego konkursu mają na celu wdrożenie nowości produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Wśród wspartych przedsiębiorstw jest spółka EKOAGRI, która dzięki dotacji w wysokości 670 tys. zł utworzy nową linię technologiczną do kompleksowej produkcji przyczep hakowych wyposażonych w zintegrowany system ważenia. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 1,6 mln zł.

Największą z przyznanych dotacji otrzyma spółka Jazon. Ponad 4,5 mln zł przeznaczy na wdrożenie do produkcji innowacyjnej, zaburtowej wykaszarki wodorostów. Koszt całego projektu to ponad 9,3 mln zł.

Firma Atlant Michał Mioduszewski dostała 4,1 mln zł dotacji na wsparcie innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwie. Z kolei spółka ZWM Waraksa zakupi nowoczesny park maszynowy. Dzięki temu rozpocznie produkcję wózka bagażowego o innowacyjnych cechach konstrukcyjnych. Koszt projektu to 9,5 mln zł, z czego dotacja stanowi blisko 4 mln zł.

Spółka Konar dotację w wysokości 2,3 mln zł przeznaczy na komercjalizację wyników prac B+R i wdrożenie technologii obróbki okrągłego drewna iglastego z zastosowaniem przetarcia krzyżowego oraz procesu termicznej modyfikacji. Z kolei firma Promostal dostała 3,3 mln zł na dywersyfikację oferty firmy poprzez uruchomienie innowacji procesowej i implementację wyników prac B+R.

Firma projektowo-handlowa Ultrapras otrzymała 1,6 mln zł dofinansowania. Środki zostaną przeznaczone na zwiększenie zdolności produkcyjnych i dywersyfikację produkcji, które zagwarantują wzrost pozycji konkurencyjnej. Ponadto 3,1 mln zł dofinansowania dostała spółka Alex na wdrożenie do produkcji innowacyjnych form wtryskowych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1665 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39