IX edycja wyjątkowego festiwalu. Wertep znów będzie wędrował po regionie

2017.07.25 18:21
W najbliższy piątek (28.07) rozpoczyna się kolejna, IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Tym razem objedzie on ze swoim wyjątkowym repertuarem 9 miejscowości w woj. podlaskim.
 IX edycja wyjątkowego festiwalu. Wertep znów będzie wędrował po regionie
Fot: MN

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to uznana i niezwykle ceniona w woj. podlaskim impreza kulturalna, organizowana na terenie miejscowości leżących w obrębie Puszczy Białowieskiej. Tegoroczna edycja potrwa dłużej niż poprzednie, bo aż przez 3 weekendy i zawita do 9 miejscowości: Starego Dworu (28.07), Narwi (29.07), Bielska Podlaskiego (30.07), Policznej (3.08), Dubicz Cerkiewnych (4.08), Orli (5.08), Hajnówki (6.08), Kleszczeli (12.08) i Białowieży (13.08).

- Dotychczasowe edycje miały jakiś temat, miały swój kierunek, a ten rok jest takim rodzajem sytuacji, w której udało nam się pozapraszać tych, którzy wymykali nam się z braku możliwości i czasu – mówi Dariusz Skibiński, organizator i pomysłodawca festiwalu. - Tak jest np. z petersburskim Teatrem Pana Pejo, który był u nas wcześniej, ale w młodej obsadzie. To, co nas najbardziej interesowało, czyli ten najstarszy zespół, który ma piękny spektakl "Lalki Pana Pejo" u nas nie był i musieliśmy zrobić wybieg, tzn. podpisaliśmy z nimi kontrakt 1,5 roku temu. Ryzykując, bo nie wiedzieliśmy, czy dostaniemy środki na ten rok, a dostaliśmy na trzy i do XI edycji mamy zapewnione finansowanie.

Poza wspomnianym już Teatrem Pana Pejo, z zagranicznych gwiazd na festiwalu wystąpią zespoły takie jak: francuski Le Cirque Jafarson, ukraiński Lwowski Teatr Woskresinnia czy znakomita artystka z Nowej Zelandii, ale mieszkająca w Peru, Deborah Hunt. Podczas całej imprezy wystąpi łącznie 19 różnorakich trup, które zagrają 22 unikatowe spektakle.

Jednak Wertep to nie tylko występy teatralne. To także szereg wydarzeń towarzyszących i w każdej miejscowości jakaś dodatkowa atrakcja się pojawi – podczas większości dni będą to "Impresje z baniek mydlanych", czyli przygotowane przez duet Sztuka Tworzenia zabawy z publicznością, a także pokazy i warsztaty tworzenia baniek i żonglerki. Natomiast w swoistym centrum festiwalu, czyli Policznej, tradycyjnie dojdzie do biesiady przy "Długim stole".

Będzie także można zobaczyć wystawę "Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości". W Orli natomiast w starej synagodze odbędzie się koncert Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek pt. "Jeden/Wiele".

BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Szczegółowy program: IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

863 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39