Jaga w końcu odpaliła. Żółto-Czerwoni rozbili Dinamo Bukareszt

2018.07.10 18:11
We wtorkowe (10.07) popołudnie Jagiellonia Białystok rozegrała w Gniewinie ostatni sparing przed startem nowego sezonu Lotto Ekstraklasy. Duma Podlasia mierzyła się z Dinamem Bukareszt i mecz ten wygrała w stosunku 4:1.

Koniec, finito, the end. Ireneusz Mamrot zapowiedział, że po starciu z Dinamem Bukareszt więcej sparingów już nie będzie (pozostaną jedynie wewnętrzne gierki i treningi), dlatego też mecz z Rumunami miał być ostatecznym sprawdzianem formy białostockiego zespołu przed startem nowych rozgrywek. Test wypadł więcej niż okazale.

Wicemistrzowie Polski na potyczkę z siódmy zespołem ostatniego sezonu w rumuńskiej ekstraklasie wyszli w składzie, który może być podobny do tego, jakim Jaga zacznie nowe rozgrywki. Na bramce stanął Kelemen, w defensywie biegali Burliga, Runje, Mitrović oraz Guilherme, za opanowanie środka pola odpowiadali Wójcicki, Grzyb, Romanczuk, Wlazło i Novikovas, zaś na szpicy pojawił się Sheridan.

Żółto-Czerwoni wynik spotkania otworzyli już w 3. minucie. Po podaniu Wlazły na strzał zdecydował się Grzyb, po czym dobitkę - po obronie bramkarza - na gola zamienił Sheridan. To rozzłościło rywali, którzy szybko zabrali się do odrabiania strat. Chwilę po golu bliski wyrównania był Popescu (jego uderzenie głową minęło jednak światło bramki), zaś później strzałem zza pola karnego Kelemena chciał zaskoczyć Grigore. Jaga odpowiedziała strzałem z powietrza Grzyba oraz niecelną próbą z dystansu w wykonaniu Piotra Wlazły.

Kolejne minuty rywalizacji - podobnie jak cały mecz - wciąż mogły się podobać. Oba zespoły chciały grać piłką i nie uciekały się tylko i wyłącznie do bronienia dostępu do własnej bramki. Zanim sędzia zarządził przerwę nogą, a następnie głową golkipera Dinama chciał pokonać Taras Romanczuk. Ładną akcję przeprowadzili też Sheridan i Frankowski, lecz dobrze pomiędzy słupkami spisał się Mutiu. Tuż przed zmianą stron do siatki trafił jeszcze wprawdzie rosły Irlandczyk, ale arbiter uznał, że napastnik Jagi był na pozycji spalonej.

Druga połowa to jeszcze większy popis podopiecznych Ireneusza Mamrota. W 49. minucie wynik na 2:0 podwyższył bowiem Ivan Runje, który sfinalizował wrzutkę Guilherme, natomiast chwilę później na 3:0 strzelił Novikovas. Litwin odebrał futbolówkę jednemu z rywali i gola zdobył po indywidualnej akcji.

Po kilku roszadach w składzie przeprowadzonych przez Ireneusza Mamrota do siatki trafili również gracze z Rumunii. Sukces przyniosło im dobre rozegranie stałego fragmentu gry.

Na tym jednak strzelanie w tym meczu się nie skończyło. W 73. minucie do stojącej piłki podszedł bowiem Roman Bezjak, który ładnym uderzeniem z rzutu wolnego podwyższył na 4:1.

W ostatnich fragmentach boju Jaga miała jeszcze swoje szanse na pokonanie bramkarza Dinama, lecz ostatecznie więcej goli już nie padło.

Teraz przed Żółto-Czerwonymi kilka treningów na własnych obiektach, a następnie przyjdzie czas na rozpoczęcie ligi. W 1. kolejce Lotto Ekstraklasy Jagiellonia podejmie przy Słonecznej Lechię Gdańsk.

Jagiellonia Białystok - Dinamo Bukareszt 4:1 (1:0)
Bramki: Cillian Sheridan 3, Ivan Runje 49, Arvydas Novikovas 53, Roman Bezjak 73 - Ciobotariu 66

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen (63' Grzegorz Sandomierski) - Łukasz Burliga (20' Przemysław Frankowski, 78' Szymon Łapiński), Ivan Runje (70' Lukas Klemenz), Nemanja Mitrović (83' Martin Adamec), Guilherme - Jakub Wójcicki, Rafał Grzyb (46' Martin Pospisil), Taras Romanczuk (83' Michał Ozga), Piotr Wlazło (63' Bartosz Kwiecień), Arvydas Novikovas (56' Bodvar Bodvarsson) - Cillian Sheridan (63 Roman Bezjak)

Dinamo Bukareszt (skład wyjściowy): Vlad Mutiu - Laurentiu Corbu, Mihai Popescu, Giorgos Katsikas, Sergiu Popovici - Sergiu Hanca, Ricardo Grigore, Dan Nistor - Deian Sorescu, Daniel Popa, Diogo Salomao