Jak, gdzie i kiedy głosować [INFORMATOR WYBORCZY]

2024.04.06 19:20
W niedzielę (7.04) o godz. 7.00 zostaną otwarte lokale wyborcze. Sprawdź, jak oddać ważny głos.
Jak, gdzie i kiedy głosować [INFORMATOR WYBORCZY]
Fot: Grzegorz Chuczun

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę (7.04) zdecydujemy, kto zostanie prezydentem miasta, wybierzemy także skład rady miejskiej oraz sejmiku województwa z naszego okręgu.

Planowo lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7.00 do 21.00.

Jak głosować?

Przed pójściem na wybory upewnijmy się przede wszystkim, że mamy ważny dokument tożsamości ze zdjęciem - bez niego nie będziemy mieć możliwości głosowania.

W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty. Na każdej można oddać głos tylko na jedną osobę. Głosujemy poprzez postawienie znaku "X" tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

W miastach na prawach powiatu, dostaniemy trzy karty do głosowania – na prezydenta miasta, radnych miejskich i radnych sejmiku. W pozostałych gminach wyborcy dostaną też 4. kartę, na której oddadzą głos na radnych powiatowych. Wszystkich wybieramy na 5-letnie kadencje.

W wyborach do rady miasta i do sejmiku województwa głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wybory prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jeśli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata, jak np. w Białymstoku, trzeba postawić znak w kratce z lewej strony nazwiska przez nas wybranego. W miejscach, gdzie jest zaledwie jeden kandydat, wyborcy mają dwie opcje: "TAK" lub "NIE". W takim wypadku zostanie on wybrany, jeśli ponad połowa głosów będzie na "TAK".

Jeśli kandydat na włodarza gminy, w której jest więcej niż jeden startujący, nie otrzyma powyżej 50% głosów w pierwszej turze, wówczas odbędzie się druga, która zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Postawienie znaku "X" w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub na więcej niż jednej liście, a także niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Jeśli się pomylimy, nie otrzymamy od komisji drugiej karty.

Gdzie głosować?

W wyborach samorządowych wziąć udział w głosowaniu mogą wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców. Osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywane do rejestru wyborców z urzędu. Natomiast wyborcy niezameldowani będą mogli zagłosować, jeśli wcześniej złożyli w tej sprawie wniosek.

Większość głosowań odbywa się w szkołach i przedszkolach. Głosować można także w szpitalach, areszcie śledczym i zakładzie karnym. Aby odnaleźć dokładny adres przypisanej nam komisji wyborczej, należy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej, tam z listy wybrać województwo podlaskie, później konkretny powiat, czyli w naszym wypadku miasto Białystok. Pojawi się wykaz komisji wyborczych i wówczas wystarczy wpisać nazwę ulicy, na której jesteśmy zameldowani, a system podpowie nam, gdzie znajduje się nasz punkt do głosowania.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1475 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39