Jak jeden człowiek zmienił historię USA? Odpowiedź poznasz w OiFP

2023.11.13 11:54
W ramach najbliższego Met Live in HD w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku opery "The Life and Times of Malcolm X". Opera Anthony’ego Davisa miała swoją premierę w 1986 roku, natomiast dopiero teraz trafia do Met. Sztuka skupia się na życiu jednego z najważniejszych przywódców ruchu afroamerykańskiego.
Jak jeden człowiek zmienił historię USA? Odpowiedź poznasz w OiFP
Fot: Materiały organizatorów

Wydarzenie Met Live in HD - Anthony Davis, X: The Life and Times of Malcolm X odbędzie się w sobotę (18 listopada) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Kim był Malcolm X?

Opera Anthony'ego Davisa, "X: The Life and Times of Malcolm X" to emocjonująca podróż przez życie jednego z najważniejszych przywódców ruchu afroamerykańskiego, czyli Malcolma X. Urodził się on 19 maja 1925 w Omaha w USA jako Malcolm Little. Jego młodość była naznaczona tragedią. Jego rodzina padła ofiarą rasistowskich ataków, a po śmierci ojca i załamaniu psychicznym matki, został on oddzielony od rodzeństwa.

Po trudnych doświadczeniach młodości, Malcolm popadł w przestępczość. W więzieniu zainteresował się nauką i islamem, szczególnie naukami Elijaha Muhammada z Narodu Islamu. Po wyjściu na wolność w 1952 roku, przyjął nazwisko Malcolm X, symbolizujące nieznane pochodzenie jego przodków. Z czasem zdobył rozpoznawalność i wzbudził zainteresowanie mediów. Czynnie uczestniczył w obronie praw czarnoskórych, co było szczególnie widoczne w latach 50. i 60. XX wieku.

Po konfliktach z liderem Narodu Islamu, Elijahem Muhammadem, Malcolm X opuścił organizację i odciął się od jej doktryn. Po pielgrzymce do Mekki w 1964 roku, przyjął islam sunnicki, zmienił nazwisko na El-Hajj Malik El-Shabazz i oddzielił sferę religijną od politycznej. W tym okresie zaczął nawoływać do jedności wszystkich ras i współpracy z białymi sojusznikami. Jego postawa stała się coraz bardziej radykalna, a hasła rewolucyjne i antykapitalistyczne zyskiwały na większym znaczeniu.

Jego życie zakończyło się tragicznie, gdy został zastrzelony na wiecu w Harlemie 21 lutego 1965 roku przez członków Narodu Islamu. Jego dziedzictwo obejmuje wpływ na ruchy emancypacyjne, walkę o równość i inspirację dla wielu młodych Afroamerykanów. Jego autobiografia, napisana z pomocą Aleksa Haleya, ukazała się w 1965 roku i jest ceniona do dziś.

"X: The Life and Times of Malcolm X"

Skupiając się na perspektywie zwykłego człowieka, twórcy opery pragną ukazać historię Malcolma X w sposób, który wykracza poza czas i przestrzeń. W rolę główną "X: The Life and Times of Malcolm X" wciela się baryton Will Liverman, który zdobył uznanie na scenie Met występem w "Fire Shut Up in My Bones" Terence’a Blancharda.

Reżyserią nowej produkcji zajmuje się Robert O’Hara, nominowany do nagrody Tony za "Slave Play". W obsadę opery wchodzą m.in. Leah Hawkins, Raehann Bryce-Davis, Victor Ryan Robertson i Michael Sumuel. Funkcję dyrygenta pełni Kazem Abdullah, natomiast libretto jest autorstwa Thulani Davis.

Więcej informacji: MET LIVE IN HD - ANTHONY DAVIS, X: THE LIFE AND TIMES OF MALCOLM X

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39