Jak kupować na wyprzedażach, by nie zrujnować portfela?

2016.01.12 00:00
Szał przecen noworocznych dalej trwa. Obecnie w galeriach handlowych możemy znaleźć obniżki nawet o 70-80%. Jak zatem kupować, by nie wydać majątku i nie zapychać szafy rzeczami, których nigdy nie założymy?
Jak kupować na wyprzedażach, by nie zrujnować portfela?
Fot: pixabay.com

Przejrzyj szafę i zrób listę

Na początek sprawdź, jakie rzeczy znajdują się w twojej szafie - przymierz je, odrzucając te, których od lat nie zakładałaś. Następnie ustal, czego ci brakuje. Nie ma sensu wydawać pieniędzy za sezonowe hity, które szybko wyjdą z mody. Wyprzedaże to dobry czas na zakup klasycznych, bazowych elementów garderoby, np. białej koszuli, marynarki, płaszcza, małej czarnej czy jeansów. Warto też rozejrzeć się za wysokiej jakości butami (nawet jeśli posłużą nam dopiero kolejnej zimy).

By nie kupować na oślep, warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy oraz tych, które chcemy w najbliższym czasie wymienić. Dzięki temu uda nam się kupić tylko to, co rzeczywiście będziemy nosić.

Emocje na wodzy

Złota zasada wyprzedaży brzmi: nie kupuj w emocjach. To, że coś ma cenę obniżoną o 70%, nie oznacza od razu, że jest warte kupienia. Powinnaś wyzbyć się myśli, że to przecenione ubranie "może kiedyś się przyda". Tutaj nie chodzi o to, by kupować jak najwięcej, bo jest okazja, lecz by wybierać to, co naprawdę może się przydać. Warto trzymać się sporządzonej listy.

Postaw na jakość

Zimowe przeceny są doskonałym momentem na szukanie ponadczasowych fasonów z wyższej półki za przystępną cenę. Trzeba jednak przyjrzeć się, czy dane ubranie nie ma defektów - przetarć, dziurek czy zabrudzeń.

Kupując wiele ubrań za grosze, możesz niepotrzebnie wydać całkiem sporą sumę.
Lepiej jest zdecydować się na jedną dobrą, nawet jeśli droższą, rzecz, niż wiele super-okazyjnych, za grosze, których jakość nie będzie zadowalająca i będą tylko kurzyć się w szafie.

Pamiętaj o rozmiarze

Kupuj rzeczy wyłącznie w swoim rozmiarze. Nie licz na to, że schudniesz specjalnie do spodni, które kosztują 39,90 zł.

Podobnie jest w odwrotną stronę - za duży ciuch da się zmniejszyć i dopasować, ale koszty wynagrodzenia krawcowej mogą okazać się duże, a wtedy kupowanie takiego ubrania, nawet z dużą obniżką, nie ma większego sensu.

Obowiązuje cena na metce

Tłok panujący w sklepach oraz pośpiech może spowodować, że kupisz coś nieuważnie, nie zwracając uwagi na cenę. Często zdarza się, że przez pomyłkę cena na metce jest zaniżona, a przy kasie czeka cię niemiła niespodzianka. Pamiętaj, że obowiązuje cena podana na metce lub ta podana przy produkcie na półce. W związku z tym masz prawo kupić produkt po tej właśnie cenie.

Zwróć też uwagę, czy dana obniżka rzeczywiście jest korzystna, gdyż zdarza się, że przy wyprzedażach sprzedawcy specjalnie zawyżają cenę. Czasem cena towarów oferowanych w trakcie promocji bądź wyprzedaży ma taką samą wartość, jak przed rozpoczęciem akcji, ale bywa, że i wyższą.

Wygoda i plan

Zakupy podczas wyprzedaży to zazwyczaj wielogodzinny maraton po sklepach. Ważne, byś czuła się komfortowo - wygodne, najlepiej płaskie, obuwie i przewiewne ubranie to podstawa.

Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie trasy zakupów. Szkoda tracić czas i energię na bieganie po wszystkich.

Nic na siłę

Nie martw się, jeśli tej wyprzedaży nie udało ci się ustrzelić wymarzonego płaszcza, a we wszystkich sukienkach wyglądałaś po prostu źle. Nowy sezon przyniesie nowe fasony. Lepiej zapłacić 100% ceny za doskonale leżący ciuch niż wydać 50% na ubranie, które rzucisz w kąt.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

1304 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39