Jak przedstawić nieskończoność? Spotkanie dwóch światów

2015.03.24 00:00
Antresola starej elektrowni przypomina przestrzeń laboratoryjną. Dlatego to właśnie tu prezentowane są prace Attili Csörgő. Obszarem zainteresowania węgierskiego artysty jest nauka.
Jak przedstawić nieskończoność? Spotkanie dwóch światów
Fot: Anna Dycha
Praca "Möbieus space"

Wystawa "Kwadratura koła" została otwarta razem z "Tężnią" Roberta Kuśmirowskiego. To niejako spotkanie dwóch światów - delikatnego i masywnego. Prace węgierskiego artysty nie "walczą" z wypełniającą szczelnie elektrownię tężnią.

W latach 80. Attila Csörgő zajmował się malarstwem, ale przeniósł się na Wydział Intermediów budapesztańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uznał, że taka ścieżka będzie dla niego bardziej odpowiednia. Zaczął też interesować się nauką - matematyką, fizyką i geometrią - i wykonywać eksperymenty.

Czy koło może być kwadratem?

- Lustra, światła, cienie - to materiały, które Atilla najczęściej wykorzystuje w swoich pracach. Przewodnimi tematami są czas i nieskończoność - mówi Barnabás Bencsik, krytyk sztuki.

W elektrowni Galerii Arsenał są prezentowane 4 prace artysty. Tytułowa "Kwadratura koła" odnosi się do starożytnego problemu, którego rozwiązanie jest niemożliwe.
- Zająłem się metafizyczną stroną tego zadania. Interesowała mnie zmiana kształtu i odpowiedź na pytanie, jak kształty mogą się transformować - wyjaśnia Attila Csörgő. I dodaje: - Chciałem za pomocą światła i cienia pokazać kwadratowy cień na podłodze. Do obliczeń trygonometrycznych użyłem komputera. Najtrudniejsze było znalezienie dokładnego kształtu lustra, które odbija światło. Oglądamy dwuwymiarowy i trójwymiarowy rezultat tych badań.

Zwizualizować nieskończoność

Kolejny obiekt - "Tarcza" - łączy się z "Kwadraturą koła". Wspólne elementy to lustro, cień na podłodze i temat nieskończoności. Podobne motywy odnajdziemy też w pracy "Clock work", jednak artysta dodał jeszcze jeden wymiar - dźwięk mechanizmu zegara. Jest to próba zwizualizowania nieskończoności za pomocą światła i cieni oraz ruchu wskazówki. Nieskończoność symbolizuje wstęga Moebiusa. Powraca ona w pracy "Möbieus space", która jest częścią większej całości. Attila stworzył aparat fotograficzny, by pokazać panoramiczny obraz rzeczywistości.

Wystawę można oglądać do 16 maja, w czwartki wstęp wolny. Portal BiałystokOnline patronuje wystawie.

Więcej o "Tężni": W Białymstoku stanęła tężnia. Można zażywać inhalacji

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1596 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39