Jaką pogodę przyniesie nam ostatni weekend października?

2023.10.27 07:19
Rozpoczynamy ostatni w tym roku październikowy weekend. Prognozowana na najbliższe dni pogoda nie zachęca do planowania aktywności na świeżym powietrzu.
Jaką pogodę przyniesie nam ostatni weekend października?
Fot: Pixabay

Piątek, 27 października

Jak zapowiadają synoptycy, weekend rozpoczniemy deszczem. Będzie jednak dość ciepło i nie będzie dokuczał nam silny wiatr. Temperatura odczuwalna wyniesie dziś 12°C. Cała powierzchnia białostockiego nieba będzie pokryta ciemnymi chmurami. Prognozowana ilość opadów to 0,9 mm / 12h.

Termometry wskażą maksymalnie 13°C w ciągu dnia i 4°C w nocy.

Wiatr przybędzie do nas z południa. Prędkość jego porywów osiągnie maksymalnie wartość 12 km/h. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 994 hPa. Stan wilgotności powietrza wyniesie 74 proc. Warunki biometryczne będą niekorzystne.

Wschód słońca mogliśmy dziś dostrzec o godzinie 07:15. Astronomiczne południe przewidziano na godzinę 12:11, a zachodu słońca możemy spodziewać się już o godzinie 17:07. Dzisiejszy dzień potrwa przez 9 godzin i 52 minuty. Księżyc pojawi się na horyzoncie o godzinie 16:37 i pozostanie widoczny aż do swojego zachodu, który zapowiedziano na godzinę 5:01. Noc z piątku na sobotę trwać będzie przez 14 godzin i 8 minut.

Piątek, 27 października to 300. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzimy dziś Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego oraz Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Swoje imieniny świętują Iwona, Manfred, Sabina, Barnim, Frumencjusz, Józef, Kapitolina, Manfreda, Siestrzemił oraz Wielebor.

Przysłowie na piątek:

"Jesień bezdeszczowa to zima wiatrowa".

Cytat dnia:

"Warto sobie przypomnieć, co sobie ślubowaliśmy i co obiecywaliśmy, czego chcieliśmy w życiu dokonać i dokąd dojść. Warto to zweryfikować" - Bogusław Linda

Sobota, 28 października

Synoptycy zapowiadają, że sobota w stolicy województwa podlaskiego przyniesie nam odpoczynek od deszczu. Temperatura odczuwalna wyniesie jednak tylko 7°C. Zachmurzenie pokryje 70 proc. powierzchni białostockiego nieba.

Termometry wskażą maksymalnie 10°C w ciągu dnia i 6°C w nocy.

W sobotę zawieje zachodni wiatr, którego porywy będą osiągać prędkość do 40 km/h. Barometry wskażą ciśnienie atmosferyczne o wartości 1001 hPa. Poziom wilgotności powietrza wyniesie 69 proc. Biomet w dalszym ciągu pozostanie niekorzystny.

Słońce pojawi się na widnokręgu o godzinie 07:17. Na astronomiczny południe zaczekamy do godziny 12:10, zachód słońca będziemy mogli podziwiać o godzinie 17:04. Dzień trwać będzie przez 9 godzin i 47 minut. Księżyc wzejdzie o godzinie 16:49 i zajdzie o godzinie 6:30. Noc z soboty na niedzielę potrwa przez 14 godzin i 13 minut.

Sobota, 28 października to 301. dzień bieżącego roku. Nietypowe święta, jakie przypadają na ten dzień to: Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów, Światowy Dzień Animacji oraz Dzień Miłośników Pluszaków. Swoje imieniny świętować będą: Szymon, Tadeusz, Anastazja, Cyryl, Cyryla, Domabor, Faro, Fidelis, Honorat, Juda Tadeusz, Ksymena, Wielimir, Wincenty oraz Wszeciech.

Przysłowie na sobotę:

"Jak przyjdzie Szymon i Judy, zagoń bydło z pola do budy".

Cytat dnia:

"Najbardziej straconym dla człowieka jest dzień, w którym się nie śmiał" - Nicolas de Chamfort

Niedziela, 29 października

Według zapowiedzi synoptyków, w niedzielę w naszym mieście znów spadnie jesienny deszcz. Będzie jednak cieplej i słoneczniej niż w przypadku poprzednich dni. Temperatura odczuwalna wyniesie 11°C. Zachmurzenie pokryje 60 proc. powierzchni nieba.

Termometry wskażą 13°C w ciągu dnia i 8°C w nocy.

Wiatr przybędzie do nas z południowego zachodu. Jego porywy osiągać mogą prędkość nawet do 45 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1011 hPa. Stan wilgotności powietrza utrzymywać się będzie na poziomie 71 proc. Warunki biometryczne będą korzystne.

W związku ze zmianą czasu na zimowy, wschodu słońca możemy spodziewać się w niedzielę o godzinie 06:19. Astronomiczne południe zapowiedziano na godzinę 11:10. Słońce zajdzie o godzinie 16:02. Dzień trwać będzie przez 9 godzin i 43 minuty. Pełnię księżyca będziemy mogli podziwiać od godziny 16:04, aż do zachodu, który przewidziano na godzinę 7:01. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 14 godzin i 17 minut.

Niedziela, 29 października to 302. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzić będziemy: Międzynarodowy Dzień Łuszczycy, Dzień Udaru Mózgu oraz Dzień Internetu. Swoje imieniny świętować będą: Narcyz, Teodor, Wioletta, Dalia, Dalimir, Donat, Ermelinda, Euzebia, Felicjan, Franciszek, Ida, Lubgost, Maksymilian, Serafin, Walenty, Walentyn, Zenobiusz oraz Żelibor.

Przysłowie na niedzielę:

"Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny".

Cytat dnia:

"Nie można wszystkim pomóc- powiada małoduszny i nie pomaga nikomu" - Marie von Ebner-Eschenbach

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1273 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39