Jakie firmy będą odbierały odpady w Białymstoku? Odrzucono wszystkie najtańsze oferty

2013.05.13 00:00
Spółka Lech uznała, że wszystkie oferty z najmniejszymi kwotami złożone w przetargu na odbiór odpadów komunalnych w Białymstoku zawierają rażąco niską cenę. Odrzuciła je, ale spodziewa się odwołań firm.
Jakie firmy będą odbierały odpady w Białymstoku? Odrzucono wszystkie najtańsze oferty
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Sektory, na jakie został podzielony Białystok

Tydzień temu w miejskiej spółce Lech otworzono oferty przetargowe firm, które od lipca chcą odbierać odpady od mieszkańców Białegostoku. W sektorach I, IV i VI (miasto zostało podzielone na 6 części) najniższe ceny zaoferowało P.W. "Transbud" Walenty Pacewicz z Białegostoku, a w sektorach II, III i V MPO sp. z o.o. z Białegostoku. Wszystkie opiewały na 5,8 mln zł, gdy tymczasem urzędnicy szacowali wartość przetargów na około 19,4 mln zł.

- W celu ustalenia, czy oferty nie zawierają rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia, wezwano do złożenia wyjaśnień. Wyjaśnienia miały umożliwić sprawdzenie, czy oferty zostały rzetelnie przygotowane, a cena prawidłowo obliczona - poinformował Karol Świetlicki, rzecznik spółki Lech.

- Działając na podstawie ustawy Prawo Zamówień Publicznych odrzuciliśmy oferty, które zawierały rażąco niską cenę, co oznacza że nie gwarantowały należytego wykonania odbioru odpadów od mieszkańców naszego miasta - wyjaśnia Adam Kamiński, wiceprezes spółki Lech.

Odrzucono wszystkie 6 ofert z najniższymi cenami (3 Transbudu i 3 MPO) oraz drugą w sektorze II złożoną przez konsorcjum firm Czyścioch z Białegostoku i MPK z Ostrołęki.

Co ciekawe, po odrzuceniu w sumie 7 ofert zamówienia i tak przypadły firmom Transbud i MPO. Transbud będzie odbierał śmieci w sektorze I (wartość zamówienia wg oferty to 998 tys. zł), IV (za 1,88 mln) i VI (za 2,49 mln). Firmie MPO przypadną sektory II (za 1,37 mln), III (za 1,86 mln) oraz V (za 183 tys.).

- Spodziewamy się, że firmy odwołają się od rozstrzygnięcia, mają na to 10 dni - nie ukrywa Kamiński i dodaje, że jeżeli wpłyną odwołania, dopiero po ich rozpatrzeniu przez Krajową Izbę Odwoławczą spółka będzie mogła mówić o ostatecznym rozstrzygnięciu przetargu i oszczędnościach.

Łączna kwota wybranych przez spółkę Lech ofert na odbiór odpadów komunalnych powstających na terenie Białegostoku wynosi 8,78 mln zł. To ponad 10 mln zł mniej niż w prognozach magistratu na podstawie których ustalono wysokość opłaty nałożonej na białostoczan (w zależności od powierzchni mieszkania: 24 zł, 38 zł lub 49 zł). Czy w związku z tym zostanie ona zmniejszona? Nie wiadomo.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1592 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39