Jakie są lektury pokoleń? Zobacz je na wystawie

2019.12.18 15:18
Od 18 grudnia do 30 stycznia 2020 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej będzie można oglądać "Lektury pokoleń. Wystawę książek i czasopism dziecięcych od początku XX wieku", przygotowaną przez Ewę Cywińską.
Jakie są lektury pokoleń? Zobacz je na wystawie
Fot: pixabay.com

- Na wystawie będzie można zobaczyć książki dzieciństwa czterech pokoleń. Od dydaktycznych, acz niepozbawionych humoru wierszyków autora "Chorego kotka" Stanisława Jachowicza i "Księżniczki" Zofii Urbanowskiej, niewątpliwego "hitu" dziewiętnastowiecznej powieści dla dziewcząt - po wznowione po upadku komunizmu, wrogie dla modelu wychowania socjalistycznego wiersze dla dzieci Or-Ota i Zofii Rogoszówny czy środowiskowe powieści dla młodzieży Zofii Żurakowskiej lub autorki "polskiej Ani" - Marii Dunin-Kozickiej - mówi Ewa Cywińska.

Były to również "książki pod choinkę" z ciekawymi i często artystycznymi ilustracjami: nawet te, w wydawniczych seriach w międzywojniu, jako tzw. "różowe - dla młodszych" i "niebieskie dla starszych dzieci". Dawały one gwarancje, że zakupiony prezent jest wartościowy wychowawczo i jednocześnie zajmujący.

- W połowie XX wieku następuje, jak w innych dziedzinach życia w Polsce, również rewolucja zatruwająca książki ideologią sowietyzacji. Z bibliotek wycofuje się ideologicznie niesłusznych autorów bądź tytuły, ze szkół i mediów - wrogów ludu, jak np. Ossendowskiego z jego powieściami przygodowymi, Marię Buyno–Arctową z opowieściami dla dziewcząt niezależnie od wieku, a nawet kultowe: "Anię z Zielonego Wzgórza" czy "Chłopców z Placu Broni". W zamian oferowano dziecięcych bohaterów radzieckich oraz baśnie rosyjskie niejako antycypujące wzorcowe postawy młodych komunistów - dodaje Ewa Cywińska.

"Lektury pokoleń" mają nie tylko budzić nasz sentyment, ale też przypomnieć, że były one często naszym światem rodzinnego ciepła, wymarzonych miejsc i podróży, obcowania z wielkimi ludźmi, ale przede wszystkim z odróżnianiem najważniejszych wartości.

Wystawę uzupełniają czasopisma dla młodego czytelnika z całego XX wieku.

Zobacz też: Lektury pokoleń. Wystawa książek i czasopism dziecięcych od początku XX wieku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1206 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39