Jakie są nowoczesne metody leczenia zaćmy?

2023.06.09 15:25
Zaćma jest chorobą, która dotyka ludzi na całym świecie. Większości kojarzy się z chorobą oczu, która objawia się u ludzi starszych. Jak się okazuje - nie tylko. Zaćma może pojawić się u najmłodszych, niekiedy nawet zaraz po narodzeniu. Głównym symptomem dolegliwości jest zmętnienie soczewki oka, na skutek którego dochodzi do zaburzenia widzenia. W efekcie pacjent widzi jak za mgłą, obraz jest niewyraźny i mało ostry.
Jakie są nowoczesne metody leczenia zaćmy?

Na szczęście, istnieją nowoczesne metody leczenia zaćmy. Zaliczamy do nich między innymi operacyjne usunięcie zaćmy przy pomocy ultradźwięków fakoemulsyfikacyjnych i laserowe usunięcie zaćmy wtórnej. Na złagodzenie objawów stosuje się leki poprawiające wyrazistość widzenia.


Czym jest zaćma?

Zaćma (zwana też kataraktą), to choroba oczu, która powoduje powstanie zmętnień lub plam na soczewce oka. W efekcie prowadzi do utrudnienia funkcjonowania w codziennym życiu i w wykonywaniu obowiązków.

Ze względu na czynniki genetyczne lub egzogenne może pojawić się u dzieci tuż po urodzeniu. Przyjmowane leki, przebyte choroby w trakcie ciąży - mają niezmierny wpływ na wystąpienie zaburzeń widzenia.

Najnowsze badania wykazują, że na zaćmę cierpi aż ok. 20 milionów ludzi na całym świecie. Niestety, nieleczona może doprowadzić do ślepoty, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie i podjęcie leczenia.


Jak wyleczyć zaćmę?

Obecnie zaćmę można wyleczyć. Najpowszechniejszą metodą leczenia zaćmy jest operacja usunięcia zaćmy. W przypadku zaćmy wtórnej stosuje się również laserowe jej usunięcie. W początkowej fazie choroby wykorzystuje się środki farmakologiczne.


Operacyjne usunięcie zaćmy za pomocą ultradźwięków

Kiedyś królowało przekonanie, że operację usunięcia zaćmy podejmuje się tylko wtedy, jeśli soczewka oka już w pełni zmętnieje. Dzisiejsza, nowoczesna technologia pozwala na wykonanie operacji nawet na wczesnym etapie choroby, bez względu na wiek pacjenta, stadium rozwoju zaćmy, czy jej umiejscowienie.

Operacja zaćmy należy do bezpiecznych i dosyć szybkich zabiegów chirurgicznych, podczas których dochodzi do miejscowego znieczulenia pacjenta. Co to oznacza? Osoba poddawana operacji jest w pełni świadoma. W związku z tym na bieżąco jest informowana, co robią specjaliści i na jakim są etapie.

W trakcie operacji usunięcia zaćmy dochodzi do wykonania ok. dwumilimetrowego nacięcia na rogówce oka, a następnie do wprowadzenia przez niego fakoemulsyfikatora. To dzięki niemu dochodzi do rozdrobnienia soczewki, a następnie do jej wypłukania. Z kolei chirurg umieszcza w oku sztuczny, wewnątrzgałkowy implant soczewkowy, który ma za zadanie zastąpić naturalną soczewkę. Sama operacja nie trwa długo, bo ok. 20 minut, a pacjent może powrócić do domu jeszcze tego samego dnia.


Laserowe usunięcie zaćmy wtórnej

Zabieg laserowego usunięcia zaćmy wtórnej, niekiedy powstałej po operacji usunięcia zaćmy oka jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Cała procedura odbywa się na siedząco, obok specjalnego mikroskopu podłączonego do lasera. Polega na wykonaniu otworu w tylnej torebce soczewki przy pomocy lasera YAG. Zabieg trwa od 5 do 10 minut.


Farmakologiczne leczenie zaćmy

W przypadku początkowego stadium choroby zazwyczaj przepisywane są środki farmakologiczne. Należy jednak mieć świadomość, że krople do oczu, tabletki, czy inne preparaty działają tylko na chwilę. Mogą spowolnić rozwój i chwilowo poprawić ostrość, jednak nie usuną problemu.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1263 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39