Jazzpospolita w Famie. Promuje nowy album [WIDEO]

2020.02.10 10:14
Płyta "Przypływ" grupy Jazzpospolita ukazuje się 14 lutego i właśnie wtedy zespół wystąpi w białostockim klubie Fama. Oczywiście nie zabraknie utworów z nowego krążka.
Jazzpospolita w Famie. Promuje nowy album [WIDEO]
Fot: Jazzpospolita

Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych na polskiej scenie. Zespół, który w ciągu 11 lat wydał 6 płyt i zagrał 400 koncertów, od początku na przekór nazwie wymykał się gatunkowym kwalifikacjom.Działając w czteroosobowym składzie - gitara, bas, klawisze, perkusja - Jazzpospolita wypracowała własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobyła liczną grupę fanów. Siłę Jazzpo - jak często o grupie mówią fani - stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych (London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival i popowo-rockowych (Open'er, Męskie Granie).

Grupa wraca z nowym materiałem. Utworem zapowiadającym wydawnictwo jest "Przedwiośnie". Harmonicznie i brzmieniowo doskonale oddaje on charakter płyty, choć na krążku dominują kompozycje bardziej złożone formalnie, z silnie obecnym duchem improwizacji.

- Poszliśmy w stronę grania bardziej rozciągniętego w czasie, przestrzennego. Na "Przypływie" jest trochę mocniejszych momentów, ale płyta jest raczej spokojniejsza od poprzedniczek. Zakładam, że te dźwięki nie będą szokiem dla naszych fanów, a raczej przyjemnym zaskoczeniem - tak o nowym dziele grupy opowiada jej lider Stefan Nowakowski.

- Zawsze byliśmy zespołem międzygatunkowym, opierającym swoją muzykę na kontrastach. I ten stan został zachowany. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane - dodaje muzyk.

Poprzednie wydawnictwa zespołu (m.in. Almost Splendid, Impulse, Jazzpo! i Humanizm) bardzo mocno wryły się w krajobraz dźwiękowy ostatnich lat. Nowa płyta niesie jednak ze sobą pewne nowości.

Lider mówi o niej tak: - Jest na pewno bardzo spójna, co wynika z tego, że zdecydowaną większość materiału napisały dwie osoby - Łukasz i ja. Wcześniej pracowaliśmy nad muzyką bardziej zespołowo. W moim odczuciu album jest krokiem naprzód. A jak tłumaczyć nieco tajemniczy tytuł? Symbolika płynącej wody dobrze pasuje do naszej obecnej sytuacji: przez ostatni czas przechodziliśmy raczej przez fazę odpływu, teraz wracamy z falą, z nową energią. Nowy skład, nowy album, ale to nadal Jazzpospolita - podsumowuje Nowakowski.

Zespół wystąpi w składzie: Stefan Nowakowski - bas, Łukasz Borowicki - gitara, Karol Domański - bębny i Michał Załęski - fortepian, klawisze.

Początek koncertu o godz. 20.00. Impreza odbywa się w ramach cyklu Premiery Muzyczne. Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też: Premiery Muzyczne: Jazzpospolita

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1362 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39