"Jedna za miliard, miliard za jedną" – zatańcz przeciw molestowaniu seksualnemu

2016.02.13 10:28
W niedzielę (14.02) w Centrum Handlowym Alfa odbędzie się kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet. Wszyscy chętni będą mogli wspólnie zatańczyć, symbolicznie solidaryzując się w ten sposób z pokrzywdzonymi.
"Jedna za miliard, miliard za jedną" – zatańcz przeciw molestowaniu seksualnemu
Fot: Nazywam się Miliard/Facebook
W niedzielę w Centrum Handlowym Alfa odbędzie się kampania przeciw molestowaniu seksualnemu

Jak wynika z badań, ofiarami molestowania seksualnego najczęściej są kobiety. Do tego typu zdarzeń dochodzi w różnych miejscach: w pracy, szkole, domu czy na ulicy. Okazuje się, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia - od fizycznych, przez werbalne, po cybermolestowanie.

Za molestowanie seksualne uważa się każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby, odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Największym problemem jest jednak to, iż mimo że aż 80% kobiet i 54% mężczyzn twierdzi, że molestowanie w przestrzeni publicznej jest poważnym problemem, to aż 81% ofiar nie zgłasza tego faktu na policję.

Dlatego Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu w Białymstoku, Interdyscyplinarna Komisja Naukowa przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białystoku i Studio Tańca Feniks postanowili wspólnie zorganizować taneczny sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet. Wspólny taniec wszystkich zainteresowanych tematem ma uświadomić białostoczanom jak wielka jest skala przemocy, której każdy powinien się przeciwstawiać.

"14 lutego to dzień zakochanych. My w ten dzień chcemy zwrócić uwagę na szacunek i uczucia, jakimi powinny być obdarzane kobiety na całym świecie. Niestety nie zawsze jest tak, jak być powinno. Skala przemocy wobec kobiet jest zatrważająca, przemoc psychiczna, fizyczna, finansowa, cyberprzemoc" – informują organizatorzy.

Kampania społeczna przeciw przemocy "Nazywam się Miliard" jest organizowana na całym świecie od 2011 roku. Elementem wspólnym akcji jest taniec.

W Białymstoku akcja odbędzie się w Centrum Handlowym Alfa (plac przy restauracji Sphinx) o godzinie 16.00.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1361 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39