Jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej humanistyki odbędzie się w Białymstoku

2023.03.16 16:59
Odbywa się raz na 5 lat. To jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej humanistyki. Powszechny Zjazd Historyków po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Białymstoku.
Jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej humanistyki odbędzie się w Białymstoku
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Zbigniew Nikitorowicz, prof. Krzysztof Mikulski i prof. Cezary Kuklo podpisali list intencyjny

Towarzystwo Historyczne powołano we Lwowie w 1885 r. i tego roku zorganizowało ono pierwszy zjazd historyków. Od blisko 140 lat badacze przeszłości cyklicznie spotykają się, by podsumować stan badań i wyznaczyć swojej dyscyplinie kierunki na przyszłość. Pomimo że studia historyczne prowadzone są w Białymstoku na poziomie akademickim od 50 lat, stolica Podlasia nigdy nie stała się miejscem tego wydarzenia. Najważniejsza humanistyczna impreza odbędzie się w Białymstoku po raz pierwszy w 2024 r.

- Bardzo cieszę się, że za rok spotkamy się w Białymstoku. Powierzyliśmy bardzo prężnie rozwijającemu się środowisku białostockich historyków organizację najważniejszej, organizowanej co 5 lat imprezy historycznej, na której zbierają się zarówno historycy profesjonaliści, jak też nauczyciele, miłośnicy historii - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Krzysztof Mikulski.

Impreza ta to nie tylko obrady naukowców. To również promocja miasta i regionu, ale też atrakcje dla wszystkich mieszkańców.

- Chcemy pokazać koleżankom i kolegom z całej Polski - liczymy, ze będzie to od 600 do nawet 1000 osób - kulturę, podlaską wielokulturowość, gościnność, życzliwość. Zjazdowi będzie towarzyszył szereg imprez kulturalnych, jak mapping naszego pięknego Pałacu Branickich, kiermasz książki czy wioska poświęcona wytwórczości rzemieślniczej skierowana do mieszkańców Białegostoku - zapowiada prof. Cezary Kuklo, przewodniczący komitetu organizacyjnego Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

- Myślę, że w ten sposób środowisko historyczne będzie mogło spłacić dług, który zaciągnęliśmy w stosunku do mieszkańców miasta, bo ono zawsze wspierało rozwój humanistyki - dodaje prof. Kuklo.

Organizację Zjazdu wesprze województwo podlaskie oraz miasto Białystok.

- To będzie ważne wydarzenie nie tylko dla historyków, ale i dla miasta Białegostoku - nie ma wątpliwości zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. - Miasto dołoży wszelkich starań, by kongres odbywał się w godnej atmosferze, by wspomóc go organizacyjnie i finansowo - deklaruje.

Zbigniew Nikitorowicz, prof. Krzysztof Mikulski i prof. Cezary Kuklo podpisali list intencyjny o współpracy przy organizacji Zjazdu. Szczegóły dotyczące wsparcia określi umowa, która ma być zawarta do końca listopada 2023 r.

- Dzisiaj żyjemy w takich czasach, że historia używana jest jako młotek czy maczuga w bieżących sporach politycznych. Mam głęboką nadzieję, że ten kongres przyczyni się do zwiększenia kultury historycznej, zrozumienia historii, naszych dzisiejszych namiętności politycznych czy światopoglądu - liczy Zbigniew Nikitorowicz.

Data rozpoczęcia trzydniowego zjazdu, któremu będzie towarzyszyć hasło "Człowiek twórcą historii" nie została wybrana przypadkowo - to 17 września 2024 r. - 85. rocznica napaści Sowietów na Polskę i zajęcia Białegostoku. Inauguracja planowana jest w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Organizatorzy liczą na udział w wydarzeniu prezydenta RP - zjazdy od 1925 r. odbywają się bowiem pod honorowym patronatem głowy państwa.

Ostatni Powszechny Zjazd Historyków Polskich miał miejsce w Lublinie w 2019 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1128 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39