Jedyny polski teatr na szekspirowskich festiwalach. BTL wyrusza na tournée

2016.05.25 07:55
Białostocki Teatr Lalek weźmie udział w dwóch międzynarodowych festiwalach - w Koszycach na Słowacji i Bitoli w Macedonii. Okazją są obchody 400. rocznicy śmierci Wiliama Szekspira.
Jedyny polski teatr na szekspirowskich festiwalach. BTL wyrusza na tournée
Fot: Bartek Warzecha
Wśród prezentowanych spektakli będzie m.in. "Burza"

Na każdym z festiwali BTL zaprezentuje spektakle oparte na dziełach wybitnego mistrza literatury. Wyjazdy mają duże znaczenie promocyjne zarówno dla polskiej sztuki, jak i dla lalkarzy.

Dwa festiwale, trzy spektakle

Białostocki teatr wyjeżdża w ramach projektu "Lalki Panopticum - Panopticum Szekspir" / "Puppets Panopticum - Panopticum Shakespeare".

Pierwsza impreza - Festiwal Teatrów lalek VIRVAR - odbędzie się w dniach 1-5 czerwca w Koszycach na Słowacji. Druga - Festiwal Szekspirowski - w dniach 27 czerwca-1 lipca w Bitoli w Macedonii. BTL zaprezentuje przedstawienia: "Burza" w reż. Waldemara Raźniaka, "Montecchi i Capuleti" w reż. Rusłana Kudaszowa oraz "Historia księcia H." w reż. Jacka Malinowskiego. Ten ostatni spektakl to nowa propozycja BTL - będzie nawiązywała do historii Hamleta.

- BTL włącza się w ogólnopolskie i światowe obchody 400. rocznicy śmierci wybitnego dramaturga – mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Będziemy jedynym teatrem z Polski, który zaprezentuje się na tych festiwalach. Dla nas to duże wyróżnienie.

Nowy fotobook i czaszka w 3D

Spektaklom będą towarzyszyły inne działania. Zaplanowano promocję nowego wydawnictwa BTL-u - fotobooka przygotowanego w technologii 3D, prezentującego zdjęcia z pokazywanych w ramach projektu spektakli repertuarowych, autorstwa młodych fotografów specjalizujących się w fotografii teatralnej, m.in. Bartosza Warzechy i Krzysztofa Bielińskiego. Do każdej książki będą dołączone specjalne okulary umożliwiające oglądanie obrazów w 3D.

W planach są także niekonwencjonalne warsztaty twórcze "Wydrukuj swój pomysł" z wykorzystaniem drukarki 3D. W trakcie warsztatów zostaną wydrukowane czaszki Yoricka (obecne w "Hamlecie"). W te działania będzie mogła zaangażować się lokalna społeczność oraz zainteresowana publiczność festiwalowa.

Na realizację projektu BTL otrzymał ministerialne dofinansowanie w kwocie 90 tys. zł. Na zagraniczne wyjazdy placówka przeznaczy także własne środki - budżet projektu opiewać będzie na ponad 100 tys. zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1315 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39