Jest decyzja wojewody! Może ruszać przebudowa ostatniego odcinka DK63

2023.07.27 11:01
Rozbudowa DK63 będzie nie tylko znaczącą infrastrukturalną inwestycją, ale także istotnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.
Jest decyzja wojewody! Może ruszać przebudowa ostatniego odcinka DK63
Fot: GDDKiA Białystok
Zdj. ilustracyjne

Wojewoda podlaski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, stanowiącej około 2,6 km fragmentu drogi krajowej nr 63 (DK63) przechodzącej przez miejscowość Wygodę, będącą częścią gminy Łomża. To ostatni odcinek tej ważnej trasy, który pozostawał do rozbudowy między węzłami na drogach ekspresowych S8 i S61.

Rozbudowa DK63 będzie nie tylko znaczącą infrastrukturalną inwestycją, ale także istotnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. W ramach tej modernizacji, droga zostanie wyposażona w zatoki autobusowe, ścieżkę pieszo-rowerową oraz dodatkowe jezdnie. Nowe urządzenia bezpieczeństwa drogowego oraz stacja ciągłego pomiaru ruchu przyczynią się do poprawy płynności ruchu i ograniczenia ryzyka wypadków.

Również przepusty i mosty zostaną poddane przebudowie, a jeden z mostów zostanie zastąpiony nowoczesnym przepustem. Szczególne znaczenie ma planowane rondo na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1938B na Modzele, które pozwoli na płynne i bezpieczne przejazdy.

Projekt rozbudowy DK63 był wynikiem współpracy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego (liderem), UNIBEP, VALUE ENGINEERING oraz PNOL. Umowa na zaprojektowanie i budowę została podpisana 24 czerwca 2020 r.

Warto podkreślić, że inwestycja została starannie przemyślana z punktu widzenia ochrony środowiska. Decyzja środowiskowa na realizację tego zadania została wydana przez Wójta Gminy Łomża w październiku 2021 r. Dzięki temu inwestycja uwzględnia aspekty ekologiczne, co jest istotne dla zachowania harmonii z przyrodą w regionie.

Odcinek DK63, który zostanie objęty rozbudową, będzie stanowił istotne ogniwo w rozbudowie całej trasy między węzłem Zambrów Zachód na drodze S8 a węzłem Łomża Południe na drodze S61. Połączy się z wcześniej zrealizowanym odcinkiem drogi krajowej nr 63, który powstał w ramach budowy drogi S61 Łomża Południe – Łomża Zachód.

Finansowanie inwestycji zaplanowano ze środków budżetowych, które znajdą się w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1399 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39