"Jesteśmy razem" - koncert oratoryjny z okazji 3 maja. Zagra Trio Włodka Pawlika [BILETY]

2022.04.27 08:10
3 maja to wyjątkowy dzień w dziejach Polski. Od ponad 100 lat to święto Konstytucji 3 maja, uchwalonej w 1791 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione w 1919 r. Opera i Filharmonia Podlaska na tę okazję zaplanowała specjalny koncert, którego mottem są słowa "Jesteśmy razem".
"Jesteśmy razem" - koncert oratoryjny z okazji 3 maja. Zagra Trio Włodka Pawlika [BILETY]
Fot: Materiały prasowe

Podczas koncertu oratoryjnego z udziałem orkiestry i chóru OiFP oraz Trio Włodka Pawlika będzie można usłyszeć utwory Myroslava Skoryka "Melodia" oraz Włodka Pawlika "Oratorium Pieśń o Bogu ukrytym".

W geście solidarności

Koncert pod batutą Victorii Zhadko, dyrygentki z Ukrainy, w geście solidarności z walczącym narodem ukraińskim rozpocznie przejmujący utwór ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka "Melodia". To motyw przewodni dramatu wojennego "Vysoky pereval" z 1982 r.

Następnie melomani usłyszą piękne oratorium "Pieśń o Bogu ukrytym" skomponowane przez Włodka Pawlika na podstawie poematu Karola Wojtyły. Partie solowe wykonają Joanna Motulewicz i Tomasz Rak. W roli narratora wystąpi Maciej Nerkowski.

Pieśń o Bogu Ukrytym

Poemat "Pieśń o Bogu Ukrytym" został napisany przez Karola Wojtyłę w okresie II Wojny Światowej i jest poetyckim, bardzo osobistym świadectwem dokonanego właśnie wtedy przez późniejszego papieża Polaka wyboru chrześcijańskiej drogi kapłaństwa, w okrutnym czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce. W oryginalnej wersji oratorium jest drugą częścią opery "Via Sancta" skomponowanej przez Włodka Pawlika w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Po premierze opery w Teatrze Wielkim w 2007 r., Temida Stankiewicz-Podhorecka z "Naszego Dziennika" napisała: "Piękna muzyka Włodka Pawlika jest pełna pokory w stosunku do litery tekstu. Dla kompozytora tej opery słowo Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II jest na pierwszym miejscu, tak więc i wykonawcy prezentujący to słowo mają swoje należne, świetnie wyeksponowane miejsce. (...) To wielkie, wzruszające, piękne, doskonałe artystycznie i jakże nas wzbogacające estetycznie i duchowo przedstawienie."

Koncert odbędzie się we wtorek (3.05), o godz. 19.00 na dużej scenie OiFP przy ul. Odeskiej 1.

Możecie wygrać zaproszenia na to wydarzenie: KONKURS

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

676 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39