Joe Biden przemówi w Warszawie

2023.02.21 14:14
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden jest już w Polsce od poniedziałku (20.02). We wtorek (21.02) na dziedzińcu Zamku Królewskiego wygłosi przemówienie do narodu polskiego.
Joe Biden przemówi w Warszawie
Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

Plan wizyty prezydenta USA w Polsce nieco się zmienił. Początkowo wspominano, że prezydent USA dotrze do Polski w poniedziałek (20.02), ale kilka dni temu ogłoszono, że stanie się to we wtorek.

Niespodziewanie w poniedziałek Joe Biden pojawił się w Kijowie, gdzie spędził pięć godzin. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Joe Biden pociągiem pojechał do Przemyśla, następnie samochodem dotarł do Rzeszowa, a stamtąd na pokładzie Air Force One udał się do Warszawy, w której wylądował o godz. 23.00.

We wtorek (21.02) o godz. 12.50 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

"Wizyta prezydenta USA w Polsce jest symbolem najbardziej intensywnych relacji polsko-amerykańskich w historii oraz bezprecedensowej roli, jaką nasz kraj odgrywa dziś w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i we wspieraniu walczącej Ukrainy" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci rozmawiali m.in. o tym jak dalej skutecznie odstraszać Rosję i wspierać Ukrainę. Poruszyli też temat inwestycji amerykańskich i polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Po spotkaniu obu prezydentów przewidziane są rozmowy w szerszych delegacjach, w których wezmą udział prezydenci i kilka osób towarzyszących, w tym ministrowie.

O godz. 17.30 Joe Biden wygłosi przemówienie. Wystąpienie będzie miało miejsce w Arkadach Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie). Prezydent USA będzie mówił m.in. o zbliżającej się rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1430 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39