Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska w Michałowie. Wzięły udział w proteście

2021.10.23 18:43
W sobotę o godz.14.00 rozpoczął się protest w Michałowie "Matki na granicę". W wydarzeniu udział wzięły byłe pierwsze damy - Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska.
Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska w Michałowie. Wzięły udział w proteście
Fot: gmina Michałowo
Jolanta Kwaśniewska uczestniczyła wraz z Anną Komorowską w proteście w Michałowie

Byłe pierwsze damy przyjechały do Michałowa

W sobotę do Michałowa przyjechały byłe pierwsze damy - Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska. Obie wzięły udział w proteście „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie”.

"Mamy dość bezsilności. Nie chcemy i nie możemy przyzwalać dłużej na okrucieństwo i tortury, nieludzkie traktowanie i odzieranie z godności migrantów, uchodźców na terenie przygranicznym Polski i Białorusi. Nie możemy być bierne, kiedy w zimnych, mokrych, ciemnych lasach na terytorium Polski tygodniami przebywają dzieci - bez jedzenia, picia, dostępu do schronienia. Stanowczo sprzeciwiamy się przetrzymywaniu kogokolwiek w lesie, przepychaniu ludzi przez granicę polsko-białoruską, haniebnemu traktowaniu drugiego człowieka” - piszą organizatorzy protestu w mediach społecznościowych.

Kwaśniewska i Komorowska podczas wizyty w Michałowie odwiedziły też straż graniczną:

"W Placówce Straży Granicznej w Michałowie przebywają byłe Pierwsze Damy Jolanta Kwasniewska i Anna Komorowska.Panie przyjęły zaproszenie funkcjonariuszy SG.Komendant placówki oraz funkcjonariuszki ze Stowarzyszenia „Łączy nas granica”opowiadają o pomocy udzielanej cudzoziemcom” - napisały służby po godz. 15.00 na swoim Twitterze.

Minimanifest Kwaśniewskiej, Komorowskiej i Wałęsy

W trakcie protestu byłe pierwsze damy przeczytały minimanifest, który został podpisany przez nie oraz przez nie oraz Danutę Wałęsę, która nie przyjechała do Michałowa.

- Chcemy dziś wyrazić nasz sprzeciw wobec niehumanitarnemu traktowaniu i odzieraniu z godności uchodźców w strefie przygranicznej polsko-białoruskiej i wspólnie zaapelować, by rząd który sam nie pomaga, pozwolił na udzielanie pomocy medycznej i prawnej organizacjom humanitarnym i społecznym - przeczytała dokument Kwaśniewska.

- Szczególnie nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci. Nie zgadzamy się na stawianie nas, polskich kobiet i matek w roli obserwatorek rozgrywającego się na naszych oczach dramatu - dodała Komorowska.

Protest został zorganizowany przed siedzibą Straży Granicznej w Michałowie. Uczestnicy mieli ze sobą banery, na których widniały takie napisy jak np. "Stop torturom na granicy", "Pomoc matkom i dzieciom”, "Granice człowieczeństwa".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1616 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39