Jubileusz Wojciecha Szelachowskiego. Kultowe przedstawienie powraca na scenę BTL-u

2015.11.21 00:00
Reżyser Wojciech Szelachowski obchodzi jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji w Białostockim Teatrze Lalek będzie można obejrzeć specjalną reprapremierę jego spektaklu "Krótki kurs piosenki aktorskiej".
Jubileusz Wojciecha Szelachowskiego. Kultowe przedstawienie powraca na scenę BTL-u
Fot: Anna Dycha
"Krótki kurs piosenki aktorskiej" powraca na scenę BTL-u

Wojciech Szelachowski jest reżyserem teatralnym, autorem scenariuszy inscenizacji, wierszy i tekstów piosenek. Związany z Białostockim Teatrem Lalek (w latach 1992-2003 za dyrekcji Wojciecha Kobrzyńskiego był dyrektorem artystycznym placówki) i Akademią Teatralną.

Ponad 150 przedstawień

Wojciech Szelachowski świętuje jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji w najbliższą niedzielę (22 listopada) o godz. 18.00 będzie można obejrzeć jego słynny spektakl "Krótki kurs piosenki aktorskiej". Miał on premierę w 1995 roku.

- Trzy aktorki wymyśliły spektakl muzyczny i połączyły mnie z Krzysztofem Dziermą, który stworzył muzykę do tej produkcji - wspomina Wojciech Szelachowski.

Za opracowanie muzyczne i aranżacje odpowiada Marek Kulikowski, a za scenografię - Andrzej Dworakowski. Całość utrzymana jest w kabaretowym tonie. Fabuła sztuki nie jest skomplikowana: Karolek (Andrzej Beya Zaborski), poczciwina w wyświechtanym płaszczu, berecie z antenką i z nieodłączną teczką, w której kryje się świeża porcja kaszanki, odwiedza swego ciężko chorego brata. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż jego brat jest znanym kompozytorem teatralnym, natomiast Karol żywi wręcz patologiczną niechęć do kultury - według niego teatr jest miejscem, w którym zgraja darmozjadów wyprawia błazeństwa. Nie przeczuwa nawet, że tym razem wizyta w domu chorego odmieni jego życie...

Spektakl był bardzo popularny - zagrano ponad 150 przedstawień. Zdobył też nagrody na wielu festiwalach.

Niedzielny jubileusz

Niedzielne spotkanie będzie trzyczęściowe. Najpierw aktorzy i muzycy przypomną spektakl "Krótki kurs piosenki aktorskiej" (w nieco poszerzonej obsadzie, z rozbudowana sekcją muzyczną). Później z jubilatem Wojciechem Szelachowskim rozmowę poprowadzi Konrad Szczebiot (w ramach Cafe Teatralna). Finałową propozycją jest "Krótki kurs wiecznego grabarza" - to z kolei rodzaj koncertu. W czasie jubileuszu nie zabraknie wielu innych atrakcji i niespodzianek, których Wojciech Szelachowski nie chce zdradzić.

Andrzej Beya Zaborski podkreśla, że spektakl "Krótki kurs piosenki aktorskiej" jest cały czas aktualny. Jego siłą są uniwersalne teksty piosenek. Dlatego spektakl wróci na scenę BTL-u.

- Chcemy, by młodzi widzowie mogli obejrzeć spektakl, który obrósł legendą. Ci, którzy go widzieli, na pewno chętnie go sobie przypomną - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u.

Repertuar BTL

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39