Już po maturze z polskiego. Sprawdź, jakie były tematy

2014.05.05 00:00
Maturzyści mają już za sobą pierwszy z egzaminów dojrzałości. O godz. 12 zakończyli zmagania z językiem polskim. Jak sami mówią, tematy na maturze były przewidywalne - musieli napisać wypracowanie dotyczące "Potopu" lub "Wesela".
Już po maturze z polskiego. Sprawdź, jakie były tematy
Fot: MC
Maturzyści z białostockiej "trójki"

Prawie 15 tys. podlaskich abiturientów przystąpiło dzisiaj do egzaminu dojrzałości z polskiego. Zmagania z językiem ojczystym rozpoczęli o godz. 9, natomiast na rozwiązanie wszystkich poleceń mieli 170 minut. W Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Białymstoku większość uczniów skończyła egzamin przed czasem. Chociaż jak twierdzi jeden z uczniów, spodziewał się, że polecenia będą łatwiejsze.
- Było trochę gorzej niż myślałem. Czytanie ze zrozumieniem było dosyć skomplikowane. Natomiast tematy pokrywały się z przypuszczeniami naszych nauczycieli. Skoro na pierwszej maturze pojawiły się tematy nawiązujące do patriotyzmu, to również na ostatniej powinny takie być - ocenia Jakub Niechoda, uczeń białostockiej "trójki".

I o miłości, i o patriotyzmie

Maj jest miesiącem zakochanych, także maturzyści musieli się zmierzyć z materią miłości podczas dzisiejszego egzaminu. Polecenia, które miały sprawdzić ich umiejętność czytania ze zrozumieniem, bazowały na tekstach Platona i ks. Twardowskiego.
- Trzeba było scharakteryzować miłość oraz to, jak ludzie swoim potrzebom biologicznym nadają głębszy wymiar, np. wspólnemu spożywaniu posiłków - dodaje maturzysta.

Tematy wypracowań dotyczyły natomiast patriotyzmu, a dokładniej należało przeanalizować fragmenty jednej z lektur: "Potopu" Henryka Sienkiewicza bądź "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
- Wybrałem temat dotyczący "Potopu", a dokładniej - żołnierskich emocji. Był przedstawiony fragment, kiedy Kmicic przychodzi do księcia Bogusława i prosi go o wypuszczenie zakładnika, który został złapany, gdy wykonywał jego rozkazy. Trzeba było opisać towarzyszące im emocje - opisuje Jakub.

Jeśli studiować, to w Białymstoku!

Chociaż maraton maturalny dopiero się rozpoczął, zaś jego rezultaty znane będą dopiero pod koniec czerwca, uczniowie już wiedzą mniej więcej, na jakie kierunki studiów będą aplikować. Głównie na tej zasadzie wybierają egzaminy z przedmiotów dodatkowych.
- Z przedmiotów dodatkowych wybrałem informatykę rozszerzoną. Planuję składać dokumenty na Politechnikę Białostocką - oznajmia licealista. - Pomimo, że większość znajomych wyjeżdża, wolałbym tutaj zostać ze względów finansowych oraz dlatego, że mam tutaj rodzinę oraz większość znajomych - wylicza.

Tegoroczne matury pisemnie potrwają do 23 maja, natomiast ustne - aż do końca miesiąca. Przed abiturientami jeszcze 2 egzaminy obowiązkowe - jutrzejszy z matematyki oraz z języka obcego, którego termin zależy od wybranego języka oraz poziomu, który się zdaje.

Zobacz, co było na maturze z języka polskiego: ARKUSZE

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39