Kajakiem przez Podlasie. Gdzie wybrać się na spływ? [TRASY]

2021.08.05 07:35
W najbliższej okolicy Białegostoku idealne rzeki na kajaki to Supraśl oraz Narew. Trasy są zarówno dla początkujących, jak i dla tych którym spływ kilku dniowy nie jest straszny.
Kajakiem przez Podlasie. Gdzie wybrać się na spływ? [TRASY]
Fot: Malwina Witkowska

Spływ kajakowy to idealny pomysł, by spędzić czas w ciszy oraz wśród przyrody. Odpoczynek poprzez aktywność fizyczną podnosi poziom endorfin we krwi, dzięki czemu jesteśmy szczęśliwsi i wypoczęci.

Jaka pogoda jest najlepsza na kajaki? Poniekąd jest to kwestia dość indywidualna, niektórzy wolą upały i "prażące" słońce, jednak gdy temperatura jest niższa a żar nie leje się z nieba, wówczas pogoda na kajaki dużo bardziej sprzyja. Wysiłek fizyczny w pełnym słońcu może nieść ze sobą wiele zagrożeń tj. udar, a ponadto szybciej odczuwa się zmęczenie. Dlatego, na kajaki warto wybrać się teraz, gdy temperatura średnio w ciągu dnia wynosi 21-25 stopni Celsjusza. Natomiast przejściowe opady deszczu nie powinny zrażać do tego rodzaju aktywności.

Plaża i wypożyczalnia kajaków w Uhowie

Tereny Rekreacyjne nad rzeką Narew w Uhowie to ciekawe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Podróżując samochodem, należy pokonać drogę 25 km z Białegostoku. Można także skorzystać z połączeń autobusowych bądź kolejowych – jazda pociągiem zajmuje mniej niż 25 min.

Dla mieszkańców i turystów na plaży w Uhowie dostępne są m.in. wieża widokowa, plac zabaw, sauna, boiska do siatkówki plażowej, siłownia zewnętrzna, miejsca na grilla i ognisko.

Oczywiście istnieje również możliwość wypożyczalnia sprzętu wodnego. Aby zarezerwować kajak, należy zadzwonić pod nr tel. 535 917 050. Koszt 1 godziny to 5 zł. Osoby, chcące pływać całą dobę, muszą zapłacić 25 zł za kajak.

Z Uhowa można udać się trasą z prądem w kierunku Narwiańskiego Parku Narodowego bądź płynąć "pod prąd" do np. Suraża.

Narwiański Park Narodowy

Ciekawą trasą jest podróż kajakiem przez tereny Narwiańskiego Parku Narodowego. Można wyruszyć zarówno z Uhowa, jak z wcześniejszych miejscowości np. Suraża. 

W przypadku spływów na terenie NPN, należy wykupić bilet wstępu do parku m.in. poprzez stronę internetową.

Najdłuższą trasą jest ta od Suraża do Waniewa - liczy 32 km. Jest to ciekawa oferta dla bardziej wytrwalszych kajakarzy, ponieważ trwa 6-8 godzin. W Waniewie, warto udać się na kładki, które łączą wspomnianą miejscowość ze Śliwnem. Ponadto po trasie jest miejscowość Topilec, gdzie znajduje się wieża widokowa oraz przestrzeń do odpoczynku czy rozbicia namiotu i rozpalenia ogniska.

Natomiast najkrótszą trasą jest podróż z Suraża do miejscowości Zawyki. Podróż trwa godzinę i mierzy 6 km. Cena za kajak dwuosobowy wynosi 45 zł za dzień.

Malowniczy Supraśl

Supraśl jest rzeką meandrującą, lecz nie należy do trudnych szlaków. Na plaży miejskiej jest możliwość wypożyczenia od ręki kajaków.

Krótsze trasy są dobrym rozwiązaniem dla początkujących, dlatego warto wybrać się np. z Supraśla do Wasilkowa. Trasa mierząca 17 km potrwa jeden dzień, mniej więcej 5-6 godzin.

Kończy się w Wasilkowie, skąd mamy 6 minut jazdy pociągiem do Białegostoku. Cena za kajak to średnio 40 zł za dobę.

Dłuższe spływy

Jeżeli chodzi o Narew spływy dwudniowe to m.in. trasa Puchły – Doktorce, która liczy ok. 34 km. Średnio zajmuje 6-7 h. Można także wyruszyć z miejscowości Narew, wówczas trasa do miejscowości Doktorce wyniesie 47 km i zajmie ok. 8-9 godzin. Wszystko zależy od ilości przerw, a także szybkości płynięcia.

Po Narwi można pływać także trasami trzydniowymi. Należy do niej trasa Narew - Suraż, która obejmuje 64 km i trwa średnio 13 godzin.

Dłuższa trasa zajmuje nawet 17 godzin - rozpoczyna się w miejscowości Narewka a kończy w Ploskach. Taki spływ ma łączną długość 86 km.

W rzece Supraśl również są możliwe trasy dwu-trzydniowe. Jednym z popularniejszych kierunków jest Radunin – Wasilków, który ma 45 km. Trwa dwa dni, a tuż na środku spływu będziemy mijać Supraśl, gdzie można rozbić namiot i spędzić noc. Jest to świetna opcja na weekend, dla osób spragnionych nowych doznań. Cena za jeden kajak dwuosobowy to 80 zł za 2 dni.

Dłuższymi trasami są te trzydniowe, które także rozpoczynają (lub kończą) się w Wasilkowie. Pierwsza trasa to Wasilków – Straż, która ma 54 km. Jest on dedykowany osobom doświadczonym w kajakarstwie. Trasę zaczynamy rzeką Supraśl, natomiast po drodze wpłyniemy na Sokłodę i nią będziemy kontynuować spływ do końca. Cena za 3 dni to średnio 120 zł za kajak dwuosobowy. Inną, również trzydniową trasą jest Gródek – Wasilków, która ma 62 km. Szlak niezbyt trudny, a po drodze miniemy kilka punktów w lesie na rozbicie namiotu. Cena za 3 dni to 120 zł za kajak dwuosobowy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1726 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39