Kamienica przy ul. Kilińskiego odzyskała dawny blask! Nie ma tam już restauracji [FOTO]

2024.02.09 07:54
Kamienica przy ul. Kilińskiego w Białymstoku odzyskała blask! Z budynku korzysta Podlaski Instytut Kultury. Została odnowiona galeria, powstały pokoje pracy twórczej, nowoczesna sala multimedialna oraz PIKoteka. Remont generalny budynku kosztował 14 mln zł.
Kamienica przy ul. Kilińskiego odzyskała dawny blask! Nie ma tam już restauracji [FOTO]
Fot: Kamil Pietraszko
Zwiedzanie kamienicy przy ul. Kilińskiego 4 w Białymstoku po remoncie

Podczas prezentacji odnowionej kamienicy marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że niektóre z budynków instytucji kultury na remonty czekają od kilku dekad.

– Jako zarząd województwa podjęliśmy się zadania, aby doprowadzić do dobrego stanu obiekty kultury,które podlegają samorządowi, takie jak Teatr Dramatyczny czy kamienica przy Kilińskiego. Niektóre z nich nie były remontowane od dziesięcioleci. To nas bardzo smuciło – ocenił marszałek.– To wizytówki naszego regionu - mówił Kosicki, zauważając że były to trudne remonty, bo przebudowa obiektów zabytkowych często napotykała na wiele niespodzianek. Taką w kamienicy przy ul. Kilińskiego była np. przebudowa stropu.

Nowe życie lokalu po restauracji

– Ale my się jako zarząd województwa trudnych wyzwań nie boimy. To wizytówki regionu, ze świetną kadrą, która realizuje misję szerzenia i propagowania kultury ludowej. Powinny działać w jak najlepszych warunkach – powiedział Artur Kosicki i podziękował całemu zespołowi, który pracował przy tym remoncie.

Z kolei Wiktoria Wnorowska skupiła się na zmianach w PIK – możliwych dzięki modernizacji kamienicy.

– Miło mi powitać dziś państwa w nowej przestrzeni, która kiedyś była restauracją „Mandarino”, a dziś jest PIKoteką, przestrzenią przeznaczoną na kameralne warsztaty, spotkania. Chcielibyśmy stworzyć tu taki punkt na mapie województwa, do którego będą przychodzili ludzie, gdzie zawsze zastaną otwarte drzwi – mówiła dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

Rozgość się w kulturze

Taka okazja już niedługo. Dyrektor Wnorowska zaprosiła wszystkich na dzień otwarty pod hasłem „Rozgość się w kulturze”– 11 lutego, w godz. 12-16. Tego dnia każdy będzie mógł obejrzeć odnowione sale, wziąć udział w warsztatach i pokazach oraz poznać ofertę instytucji. A ta, dzięki modernizacji, bardzo się poszerzyła. Nasi Czytelnicy efekty prac mogą zobaczyć już teraz w poniższym nagraniu ze zwiedzania:I o nowych propozycjach, m.in. ognisku baletowym, nowej grupie wokalnej czy planach rozwoju rękodzieła opowiadały przedstawicielki PIK – Justyna Wieruszewska-Biniek, kierownik działu edukacji i projektów PIK oraz Agnieszka Jakubicz, kierownik działu kultury ludowej.

Czas na Spodki

To nie koniec inwestycji w PIK. Właśnie rozpoczął się gruntowny remont 50-letnich Spodków, który potrwa dwa lata.

– To też niełatwa inwestycja. Roboty już trwają, wszystko idzie zgodnie z planem – poinformował marszałek.

Łącznie remont Spodków i kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 ma kosztować 60 mln zł. Z tego 52 mln zł pochodzą z Rządowego Programu Polski Ład, a 8 mln zł z budżetu województwa.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

956 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39