Dom

Kamienica z Białegostoku wyróżniona w konkursie Fasada Roku 2021

2021.11.23 15:25
Jury wyłoniło zwycięskie obiekty, rozstrzygając tym samym, komu w udziale przypadnie tytuł i nagroda w wysokości 10 tys. zł, a także prawo do reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym.
Kamienica z Białegostoku wyróżniona w konkursie Fasada Roku 2021
Fot: baumit.pl
Kamienica przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku

Rozstrzygnięto konkurs Fasada roku. Pierwszy etap głosowania online wyłonił 129 obiektów, które poddano ocenie podczas obrad jury 9 listopada.

Budynek jednorodzinny nowy

Listę tegorocznych laureatów otwiera zespół domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej Ostoja Kampinos w Starych Babicach koło Warszawy, zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci.

Jednocześnie jury zdecydowało się wyróżnić nietypową willę "Ptasi Raj" w Warszawie, za której projektem stała pracownia FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik zaproszona do współpracy przez prywatnego inwestora – Wojciecha Pułkownika.

Budynek wielorodzinny nowy

Ze stolicy Dolnego Śląska pochodzą laureaci kolejnej kategorii. Nagrodę główną za stworzenie harmonii pomimo różnorodności zastosowanych materiałów otrzymał kameralny budynek na wrocławskich Wojszycach – Pawia 18 autorstwa "Wytwórnia" Pracownia Projektowa Piotr Zarzycki.

Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwszym z nich odznaczono budynek mieszkalny Braniborska 44-52 – dzieło ARCH_IT Piotr Zybura stworzone dla Activ Investment Sp. z o.o. Z kolei Ande Osiedle Wsród Natury, będące częścią przedsięwzięcia Nowe Żerniki - WuWa2 realizowanego we Wrocławiu wyróżniono za oryginalną i nietuzinkową formę budynku tworzącą mikroklimat osiedla.

Budynek po termomodernizacji

W kategorii budynek po termomodernizacji największą przychylność jury zyskała siedziba Starostwa Powiatowego w Pile.

Budynek niemieszkalny nowy

Z budynków niemieszkalnych nagrodzono mieszczący się przy wrocławskim lotnisku kompleks aparthotelowy Minimaxy projektu Dziewoński Łukaszewicz Architekci.

Wyróżnienie zyskało Centrum Sportów Wodnych Żnin, za którego projektem stała pracownia architektoniczna Maciej Organista Architekt.

Budynek historyczny po renowacji

Zwycięzcą kategorii budynek historyczny po renowacji, któremu odtąd będzie przysługiwało prawo posługiwania się tytułem Fasady Roku 2021, jest kamienica przy ul. Piłsudskiego 65-69 w Bytomiu.

Ponadto, za kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, ratujących obiekt przed zniszczeniem wyróżniono Dwór we Włościejewkach, który zyskał nowe życie dzięki współpracy inwestora – European Security Academy, z biurem projektowym Cel-Art arch.

Internauci wyróżnili Białystok

Swój głos w konkursie mieli również internauci, którzy od 1 maja do 31 października oceniali kandydatów za pośrednictwem strony internetowej. W tegorocznej odsłonie plebiscytu zarejestrowano blisko 240 tys. głosów.

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych najwięcej głosów od internautów otrzymała Willa w Balicach. Z kolei wśród nowych budynków wielorodzinnych - gdańska inwestycja deweloperska Nadmotławie Estate. W kategorii nowych budynków niemieszkalnych największą przychylność publiczności zaskarbił sobie Dom Parafialny w Piasecznie, a wśród budynków historycznych po renowacji - kamienica przy ul. Łokietka w Szczecinie.

Wyróżnienie internautów za najlepszą termomodernizację otrzymała kamienica przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku.

Konkurs Fasada Roku od 2007 r. nagradza ciekawe realizacje, podkreślając rolę elewacji w kształtowaniu jakości budynku oraz jego otoczenia i stanowiąc swoisty przegląd aktualnych trendów w branży architektoniczno-budowlanej. Tegoroczna edycja, to już 15. odsłona rywalizacji oraz trzecia z rzędu, w której odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Architekci, inwestorzy i wykonawcy do rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2021 zgłosili łącznie 294 budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

785 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39