Kandydaci do rady miasta z list Lewicy. Kim są i czym chcą się zająć?

2024.04.04 09:16
W pierwszym tygodniu marca poznaliśmy nazwiska kandydatów na radnych naszego miasta reprezentujących komitet Lewicy. Przyjrzyjmy się bliżej priorytetom i zamiarom kilku z nich.
Kandydaci do rady miasta z list Lewicy. Kim są i czym chcą się zająć?
Fot: Materiały medialne

Do wyborów samorządowych pozostało już zaledwie kilka dni. Wszyscy kandydaci wykorzystują ostatnie chwile swoich kampanii i walczą o głosy białostoczan. Jak prezentują się kandydaci na radnych naszego miasta startujący z list Nowej Lewicy?

Andrzej Aleksiejczuk

Przewodniczący Nowej Lewicy otwiera listę kandydatów okręgu pierwszego. W kwietniowych wyborach będzie walczył także o fotel prezydenta naszego miasta. Ma 56 lat i obecnie pracuje w Enea Ciepło. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Rady OPZZ w Podlaskiem, jest przewodniczącym międzyzakładowej organizacji związkowej Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników w Białymstoku oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jego nazwisko jest nam już znane, ponieważ w wyborach parlamentarnych był kandydatem Lewicy na posła. Nie udało mu się jednak wówczas zdobyć mandatu.

Jak informuje za pośrednictwem swoim mediów społecznościowych, Aleksiejczuk dąży do osiągnięcia równowagi pomiędzy rozwojem gospodarczym, a ochroną środowiska. Jego postulaty to między innymi: tanie mieszkania dla młodych, stop wycince lasów i koniec z Białymstokiem, w którym płace są najniższe w województwie. Zapowiada także, że chce aby nasze miasto było przestrzenią, w której każdy, niezależnie od swoich przekonań, czuje się akceptowany i doceniany.

Jan Trofimiuk

Startuje jako kandydatka okręgu pierwszego na pozycji drugiej. Dowodził Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą Nr 4 na osiedlu Nowe Miasto. Pełnił także funkcję Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku. Obecnie zajmuje się działalnością edukacyjną szkoląc druhów ochotników oraz studentów.

Jego postulaty to między innymi: wprowadzenie wdowiej renty, zasiłku pogrzebowego oraz bonów turystycznych i kulturowych dla seniorów. Chce także powstania w każdej gminie domów dziennego pobytu dla seniorów oraz planowania inwestycji publicznych w sposób uwzględniający potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Justyna Rembiszewska

Kandyduje w okręgu drugim na pozycji pierwszej. Jest w trakcie studiów doktorskich w zakresie nauk społecznych na Uniwersytecie w Białymstoku. Aktywnie uczestniczyła w organizacji pierwszego białostockiego protestu przeciwko łamaniu praw kobiet i zaostrzeniu ustawy aborcyjnej w 2017 roku. Wspierała także protest nauczycieli i demonstrację przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej. O miejsce w radzie naszego miasta ubiegała się już w wyborach samorządowych w 2018 roku. Wówczas mandatu jednak nie zdobyła. Bez powodzenia kandydowała również w wyborach parlamentarnych odbywających się w 2019 i 2023 roku. Zawodowo, pracuje jako menedżer HR w firmie Pagepro.

Jej program wyborczy zakłada rozwój i wsparcie kultury, usprawnienie komunikacji miejskiej oraz odebranie naszego miasta z rąk deweloperów. Postuluje między innymi utworzenie lub podjęcie współpracy ze społeczną agencją najmu, pozyskiwanie przez miasto 20 proc. mieszkań od deweloperów w zamian za przekazanie gruntów pod budowę, wsparcie finansowe niezależnych twórców, ułatwienie dostępu do instytucji kulturalnych dla młodzieży i seniorów oraz stworzenie nowej mapy linii autobusowych dostosowana do realnych potrzeb i ruchu oraz nowo powstałych dróg i ulic oraz zwiększenie częstotliwości kursów transportu miejskiego.

Paweł Łuksza

Kandydat drugiego okręgu startujący na pozycji siódmej. Z wykształcenia i zawodu jest architektem. Związany ze stowarzyszeniami Okolica, SARP i TOnZ, ruchami działającymi na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego oraz partią Zieloni. Jest także wolontariuszem Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.

Postuluje między innymi: planowanie przestrzenne dla mieszkańców, nie dla deweloperów, ochronę przyrody i praw zwierząt, zmiany w komunikacji miejskiej oraz w mieszkalnictwie. Zapewnia, że aby nie zaśmiecać przestrzeni miejskiej nie planuje tworzenia billboardów, ulotek i plakatów.

Andrzej Zbigniew Stepanczenko

Lider okręgu trzeciego na listach Nowej Lewicy. Z zawodu jest inżynierem instalacji sanitarnych. Podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku ubiegał się o miejsce w sejmie naszego państwa. Mandatu jednak nie zdobył.

Jego obszarem priorytetowym są odnawialne źródła energii. Chce skupić się na ochronie środowiska i walce ze smogiem.

Janusz Ryszard Kochan

Kandydat okręgu trzeciego na pozycji drugiej. Działacz sportowy i samorządowy. Pełni funkcję Prezesa Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOL. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie w radzie naszego miasta. Obecnie przebywa na emeryturze.

Agnieszka Dąbrowska

Kandydatka otwiera listę okręgu czwartego. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo pracuje w branży IT.

Działaczka partii Lewica Razem i inicjatyw miejskich. O miejsce w radzie naszego miasta ubiegała się już w 2018 roku. Startowała wówczas na liście Inicjatywy dla Białegostoku. Mandatu wówczas nie zdobyła.

Dąbrowska chce, aby w naszym mieście żyło się komfortowo. Postuluje pozyskiwanie lepszych miejsc pracy, usprawnienie komunikacji miejskiej, przywrócenia nocnych autobusów oraz wprowadzenia zmian w białostockich placówkach edukacyjnych.

Katarzyna Ewa Rosińska

Liderka okręgu piątego. Działaczka społeczna i równościowa. Jest współzałożycielką stowarzyszenia Tęczowy Białystok. Kandydatka chce walczyć o prawa kobiet i usprawnić komunikację między samorządem, a mieszkańcami miasta. Postuluje między innymi zmniejszenie ilości podpisów wymaganych pod projektem uchwały.

Wszyscy kandydaci na radnych to:

Okręg nr 1 - osiedla: Piaski, Przydworcowe, Bema, Kawaleryjskie oraz Nowe Miasto.

1. Andrzej Aleksiejczuk
2. Jan Trofimiuk
3. Piotr Wajsiel
4. Marzena Malinowska
5. Jolanta Kołodko
6. Anna Borowska

Okręg nr 2 - osiedla: Centrum, Białostoczek, Sienkiewicza, Jaroszówka oraz Wygoda.

1. Justyna Rembiszewska
2. Grzegorz Janoszka
3. Małgorzata Linkiewicz
4. Adrian Skowroński
5. Krystyna Kobierska
6. Andrzej Gawryluk
7. Paweł Łukasz

Okręg nr 3 - osiedla: Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy oraz Dojlidy Górne.

1. Andrzej Stepanczenko
2. Janusz Kochan
3. Bazyl Nazaruk
4. Wioletta Dziedziul
5. Kamila Wołejko
6. Ewa Godleska
7. Krzysztof Cylwik

Okręg nr 4 - osiedla: Młodych, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok oraz Leśna Dolina.

1. Agnieszka Dąbrowska
2. Jakub Popławski
3. Greta Elmers
4. Mateusz Romaniuk
5. Monika Marciniak
6. Mariusz Laskowski
7. Mirosław Leszczuk

Okręg nr 5 - osiedla: Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II, Bacieczki oraz Zawady

1. Katarzyna Rosińska
2. Wiesław Kobyliński
3. Kamil Tworkowski
4. Katarzyna Piechowicz
5. Tadeusz Krutul
6. Helena Gryc
7. Paweł Zieleniecki
8. Jan Trochimczuk

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1300 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39