Kandydaci PiS-u chcą walczyć z otyłością. "To coś więcej niż nadwaga, to choroba"

2024.03.06 08:09
W tym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zabrali głos w sprawie tego przybierającego na sile problemu. Proponują stworzenie Miejskiego Programu Walki z Otyłością.
Kandydaci PiS-u chcą walczyć z otyłością. "To coś więcej niż nadwaga, to choroba"
Fot: Materiały medialne

Według Światowej Federacji do spraw Otyłości, już za dziesięć lat problem ten będzie dotyczył aż 1/3 Polaków. Głos w tej sprawie zabrali we wtorek (5 marca) kandydaci Prawa i Sprawiedliwości ubiegający się o miejsce w radzie miasta oraz walczący o fotel prezydenta naszego miasta Henryk Dębowski.

- Otyłość to coś więcej niż nadwaga, to choroba – powiedział na wtorkowej konferencji kandydat na miejskiego radnego - Przemysław Sarosiek.

Podzielił się ze słuchaczami swoim prywatnym doświadczeniem z tym problemem i podkreślił kluczową rolę odpowiedniej pomocy specjalistów, takich jak: lekarze, dietetycy oraz trenerzy. To właśnie dzięki odpowiedniemu wsparciu i profesjonalnej opiece udało mu się zrzucić 50 kilogramów.

W Białymstoku ma powstać Miejski Program Walki z Otyłością

Prywatne doświadczenia zainspirowały Sarosieka do stworzenia propozycji nowego programu miejskiego. Pomysł ten poparł ubiegający się o fotel prezydenta Henryk Dębowski. Jego program wyborczy obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak:

- współfinansowanie przez miasto karnetów na siłownie dla osób walczących z nadwagą i otyłością;
- zwiększenie liczby publicznych siłowni pod chmurką, i ich odpowiednia konserwacja;
- organizacja cyklicznych, darmowych zajęć z trenerami, którzy pomogą w nauce prawidłowego korzystania z urządzeń znajdujących się w publicznych siłowniach;
- akcje profilaktyczne – edukacja na temat zdrowego stylu życia;
- organizacja darmowych warsztatów dietetycznych i sportowych dla seniorów.

Dębowski zapewniał podczas wtorkowej konferencji, że zamierza wspierać białostoczan na ich drodze do zdrowego stylu życia.

- Uważam, że Miejski Programu Walki z Otyłością to bardzo dobry pomysł, bo część Białostoczan ma różnego rodzaju problemy, z którymi wspólnymi siłami moglibyśmy zmagać się skuteczniej – powiedział we wtorek Henryk Dębowski.

Kandydatka na miejską radną - Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska zwróciła też uwagę na hejt społeczny, z którym zmagają się osoby dotknięte problemem otyłości. Jej propozycją jest przeprowadzenie kampanii społecznej na temat zwalczania wykluczenia z powodu otyłości. Podkreśliła, że otyłość często bywa skutkiem uwarunkowań genetycznych lub różnych chorób nabytych.

- Może ta osoba jest po prostu chora i nie może inaczej. Zwracam się z apelem, abyśmy byli czujni i wrażliwi na takie rzeczy - powiedziała Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

827 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39