Każdy wiek jest dobry na zostanie liderem. Nowy projekt edukacyjny

2019.09.11 08:01
W najbliższą sobotę (14.09) rusza projekt Wyższej Szkoły Liderów. Innowacyjnego przedsięwzięcia organizowanego przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
Każdy wiek jest dobry na zostanie liderem. Nowy projekt edukacyjny
Fot: WSFIZ w Białymstoku

Realizacja trzeciej misji

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, wspólnie ze Szkołą Podstawową Innowacyjnej Edukacji oraz Akademią plus 50, będzie w stolicy województwa podlaskiego realizować projekt Wyższej Szkoły Liderów Przyszłości. Ma to być realizacja tzw. "trzeciej misji" uczelni, która polega na docieraniu z ofertą edukacyjną do odbiorców poza kręgu akademickiego.

- Projekt, który rozpoczynamy, jest wyjątkowy, ponieważ poza tym, że przekazujemy wiedzę w obszarach szczególnie istotnych, związanych z miękkimi kompetencjami, jest on kierowany do wszystkich grup wiekowych, poczynając od dzieci, przez młodzież, rodziców, aż po seniorów. Komunikacja pomiędzy tymi kategoriami wiekowymi jest bardzo istotna, żebyśmy umieli się rozmieć nawzajem – mówi rektor WSFiZ dr Edward Hościłowicz.

Wśród uczestników projektu 90 osób stanowią dzieci z klas 1-3, 60 osób to uczniowie klas 4-8, 60 - osoby dorosłe oraz 30 to seniorzy po 60. roku życia. Każda z grup realizować będzie zbliżony ramowo program, jednakże dopasowany do możliwości poznawczych oraz rozwoju emocjonalnego.

Co istotne, uczestnikami projektu mogą być całe rodziny (dzieci, rodzice, dziadkowie). Sprzyja temu harmonogram zajęć, który został tak skonstruowany, aby uczestnicy mogli uczyć się w tym samym czasie. Zajęcia będą się odbywać średnio dwa razy w miesiącu, w soboty – łącznie 10 spotkań.

Od rozmowy po tańce

Program został podzielony na trzy moduły edukacyjne: kompetencji komunikacyjnych, kompetencji techniczno-komputerowych oraz kompetencji kognitywno-artystycznych. W ich ramach uczestnicy będą realizować kursy m.in. z inteligencji emocjonalnej, komunikacji międzypokoleniowej, działania sztucznej inteligencji, programowania czy tzw. siłowni umysłu, a także zajęć kreatywnych. Dodatkowo seniorzy będą mieli zajęcia ruchowe w formie tańca.

- W ramach modułów zajęcia nieznacznie się różnią ilością godzin, ale także charakterem. Seniorzy np. będą mieli zajęcia z obrony przed manipulacją, dzieci bardziej eksperymenty, ale staraliśmy się, żeby ramy dla wszystkich grup był jednakowe – mówi Marta Dawidziuk, koordynatorka projektu.

Projekt został dofinansowany kwotą prawie 400 tys. zł ze środków Unii Europejskiej. Prace nad programami trwały od stycznia. Pierwsza edycja projektu startuje już w najbliższą sobotę i potrwa aż do lutego. Druga edycja startuje w lutym następnego roku i będzie trwać do czerwca. Na nią będzie można zapisywać się już od października. Liczba miejsc jest ograniczona – 45 miejsc dla dzieci, 30 miejsc dla młodzieży, 30 miejsc dla dorosłych i 15 miejsc dla seniorów. Zapisywać można się na stronie projektu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39