Kilkudziesięciu migrantów rzucało konarami i kamieniami. Służby odparły atak

2024.06.18 14:18
Na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest niebezpiecznie. Minionej doby odnotowano liczne przypadki agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za zaporą.
Kilkudziesięciu migrantów rzucało konarami i kamieniami. Służby odparły atak
Fot: SG

W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali 80 prób naruszenia granicy państwowej. Incydenty te były związane z nasilającym się kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Migranci, desperacko próbując przedostać się na terytorium Polski, wielokrotnie obrzucali polskie patrole kamieniami i konarami, co dodatkowo utrudniało pracę strażników granicznych.

W poniedziałek (17 czerwca) działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji były intensywnie prowadzone na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Białowieży, Narewce, Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych. Te rejony są szczególnie narażone na próby nielegalnego przekroczenia granicy ze względu na ich bliskość do Białorusi oraz gęste zalesienie, które ułatwia ukrywanie się migrantom.

W rejonie Białowieży odnotowano próby przedostania się na terytorium Polski przez graniczną rzekę Przewłoka. Tego typu przejścia są wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla migrantów, jak i dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Doszło również do licznych przypadków agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą.

Po godzinie 18:00, policjanci z Gdańska, w okolicach miejscowości Wygon, odparli próbę siłowego przekroczenia granicy. Grupa kilkudziesięciu osób najpierw obrzucała kamieniami i konarami żołnierzy Wojska Polskiego, a następnie próbowała przebić się przez granicę. Po interwencji policjantów agresywne osoby uciekły do lasu po stronie białoruskiej. Na szczęście, jak poinformował Tomasz Krupa, rzecznik Podlaskiej Policji, żaden z funkcjonariuszy nie odniósł obrażeń.

Od początku tego roku, na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej, odnotowano ponad 19 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Liczba ta wskazuje na skalę problemu i wyzwania, przed jakimi stoją polskie służby graniczne. W odpowiedzi na narastającą presję migracyjną, wzmocniono kontrole oraz zwiększono liczbę patroli w kluczowych rejonach.

Współpraca z innymi służbami, takimi jak policja i wojsko, jest ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa i skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji. Władze polskie podkreślają, że działania te są niezbędne dla ochrony granicy państwowej i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli. Jednocześnie apelują o przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz o pomoc ze strony społeczności międzynarodowej w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1145 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39