Kino świeże, drapieżne, poetyckie. Przegląd filmów Wong Kar Waia

2022.02.07 11:29
Wong Kar Wai ma już silną i ugruntowaną pozycję w świecie filmu. Jego obrazy są wysmakowane, pełne głębi, stylistycznie dopracowane. Przegląd twórczości tego jednego z największych mistrzów światowego kina odbędzie się w Kinie Forum.
Kino świeże, drapieżne, poetyckie. Przegląd filmów Wong Kar Waia
Fot: Materiały prasowe
Kadr z filmu "Spragnieni miłości"

Filmy Wong Kar Waia pokazywane w ramach przeglądu "4K" to odnowione kopie, precyzyjnie odrestaurowane pod okiem samego reżysera. Jego kino, oglądane po latach wciąż zachwyca formą i treścią.

Wong Kar Wai to "poeta światła i czasu". W swoich dziełach podejmuje tematy niespełnionej miłości, poszukiwania swojego miejsca na świecie. Wszystkie niemal filmy zyskały miano kultowych. Bowiem tak jak nikt inny Wong Kar Wai umie opowiadać o smutku, tęsknocie, silnych, a jednak skrywanych emocjach.

W filmach reżysera obecny jest niespokojny duch lśniących neonami wielkich miast, bohaterowie mijający się w czasie i przestrzeni, niepokorni buntownicy i pęknięte dusze. Spojrzenia i drobne gesty mówią w jego filmach więcej niż słowa. Każdy kadr jest dopracowany, nasycony, znaczący. Ogromną rolę odgrywa w filmach Wong Kar Waia ścieżka dźwiękowa, która pozostaje z widzem na długo.

Wong Kar Wai urodził się w 1956 roku w Szanghaju, skąd jego rodzice wyemigrowali do Hongkongu, kiedy miał pięć lat. Studiował grafikę, przez wiele lat pracował w telewizji, m.in. jako scenarzysta. W 1987 roku stał się współzałożycielem małego studia produkcyjnego i otrzymał możliwość wyreżyserowania debiutanckiego filmu, którym stały się gangsterskie "Kiedy łzy przeminą", którymi podbił serca lokalnej widowni.

Na przestrzeni trwającej blisko 25 lat kariery wypracował unikatowy wizualny styl, którego współtwórcą jest operator większości jego filmów – Christopher Doyle oraz scenograf, kostiumograf i montażysta William Chang. Dzięki "Chungking Express" szturmem podbił międzynarodową publiczność i jurorów największych festiwali.

Kilka lat później za "Happy Together" otrzymał jako pierwszy hongkoński artysta nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu filmowym w Cannes. Dziś uważany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców światowego kina.

W ramach przeglądu będzie można obejrzeć filmy:

Piątek (11.02), godz. 18:15 - "Chungking Express"

Poniedziałek (14.02), godz. 20:30 - "Spragnieni miłości"

Wtorek (15.02), godz. 18:15 - "Upadłe anioły"

Środa (16.02), godz. 18:15 - "Happy Together"

Czwartek (17.02), godz. 17:45 - "2046"

Czytaj także: Przegląd filmów Wong Kar Waia, szczegóły, informacje o filmach.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1145 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39