Klasyka Kina. Wirtualna odsłona filmowego cyklu

2020.05.25 14:30
Głośny film "Stalker" Andrieja Tarkowskiego można będzie obejrzeć w ramach cyklu "Klasyka Kina". Ma on swoją domową, wirtualną odsłonę.
Klasyka Kina. Wirtualna odsłona filmowego cyklu
Fot: BOK

To kolejna filmowa propozycja Białostockiego Ośrodka Kultury i DKF "GAG" w okresie, kiedy kina są zamknięte.

"Stalker" to olśniewająca wizualnie, prowokująca intelektualnie filmowa przypowieść w reżyserii genialnego Andrieja Tarkowskiego ("Solaris", "Ofiarowanie"). Produkcja zdobyła
Nagrodę Jury Ekumenicznego - Wyróżnienie specjalne na Festiwalu w Cannes w 1980 roku.

Film na motywach powieści braci Arkadego i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi". Akcja toczy się w bliżej nieokreślonej, zamkniętej Strefie. Podobno istnieje tam komnata, która spełnia marzenia...

W podróż do komnaty udają się modny Pisarz i poważany Profesor. Ich przewodnikiem zostaje tajemniczy Stalker - "ni to jurodiwy, ni to apostoł nowej wiary".

Składający się z długich, hipnotyzujących ujęć obraz wymyka się prostym interpretacjom. Dla jednych jest pełną aluzji krytyką systemu totalitarnego, dla innych filozoficzną opowieścią o poszukiwaniu absolutu.

Pokaz online filmu odbędzie się w środę (27.05) o godz. 18.00. Jednak wcześniej, bo o godz. 10.00 na YouTube rozpocznie się prelekcja, którą wygłosi Dominik Sołowiej. On też poprowadzi dyskusję po filmie - początek o godz. 20.45 na platformie Zoom (link zostanie udostępniony w poście na Facebooku 27 maja przed godz. 18.00).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
980 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39