Kobieta urodziła dziecko na granicy polsko-białoruskiej. Kryzys uchodźczy nadal trwa

2024.04.17 11:11
We wtorek (16 kwietnia) funkcjonariusze podlaskiej straży granicznej znaleźli w przygranicznym lesie kobietę, która zaledwie kilka godzin wcześniej urodziła dziecko. Matka wraz ze swoją malutką córeczką zostały objęte opieką medyczną.
Kobieta urodziła dziecko na granicy polsko-białoruskiej. Kryzys uchodźczy nadal trwa
Fot: Straż Graniczna

Obywatelka Etiopii spędziła w przygranicznym lesie ponad miesiąc. We wtorek (16 kwietnia), około godziny 10:30 poprosiła o pomoc funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zaledwie kilka godzin wcześniej urodziła córeczkę. Otuliła niemowlę własną bluzą i szukała ratunku.

Około godziny 10.30 na terenie służbowej odpowiedzialności placówki SG w Białowieży funkcjonariusze ujawnili kobietę potrzebującą natychmiastowej pomocy medycznej. W trakcie rozmowy z cudzoziemką okazało się, że to obywatelka Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła córeczkę. Do kobiety funkcjonariusze wezwali wojskowy ambulans, który niezwłocznie przewiózł ją i jej nowo narodzone dziecko do szpitala w Hajnówce" - czytamy w komunikacie zespołu prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obie pacjentki były bardzo osłabione i wyziębione. Niemowlę umieszczono w inkubatorze i stopniowo ogrzewano.

Kryzys migracyjny w Polsce trwa już od trzech lat

Nasze państwo mierzy się z kryzysem migracyjnym od 2021 roku. Przez granicę z Białorusią przebiega bowiem wschodnioeuropejski szlak, którym wędrują poszukujący azylu. Wśród obcokrajowców usiłujących przekroczyć mur na polsko-białoruskiej granicy największą grupę stanowią obywatele Erytrei, Etiopii, Syrii, Iranu oraz Gruzji.

W poszukiwaniu lepszych warunków życia mierzą się z wieloma trudami. Marzną, głodują i umierają w podlaskich lasach. O akcjach poszukiwawczo-ratunkowych opowiedziała nam na początku listopada Katarzyna Mazurkiewicz-Bylok z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Jak umierają szukający azylu w podlaskich lasach? Życie straciło już 39 osób (WYWIAD)

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1540 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39