Kolejna gmina alarmuje. Łosie wychodzą na ulice, trzeba uważać

2024.02.24 08:54
Spotkanie z łosiem - czy to przez spacerującego człowieka, czy jadącego samochodem - nie jest bezpieczne. Mieszkańcy gminy Choroszcz zgłaszają coraz więcej sytuacji, gdzie łosie pojawiają się w różnych miejscach. Magistrat apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.
Kolejna gmina alarmuje. Łosie wychodzą na ulice, trzeba uważać
Fot: pexels.com

Miesiąc temu informowaliśmy o wilkach, które coraz częściej mieszkańcy zauważali na terenach zabudowanych w gminie Wasilków. Mowa między innymi o Dąbrówkach, Rybnikach, Wasilkowie na osiedlach Dolina Cisów, Lisia Góra i Leśne. O szczegółach pisaliśmy tutaj: Gmina alarmuje - wilki coraz częściej widziane na osiedlach. Trzeba to zgłaszać!.

Tym razem problem jest z jeszcze większymi dzikimi zwierzętami - łosiami, gdzie pojawiają się na terenie kolejnej gminy. Okazuje się, że do Urzędu Miejskiego w Choroszczy napływają liczne zgłoszenia o tym, że w ostatnim czasie zaobserwowano wzmożoną aktywność łosi. Niektóre poruszają się samotnie, inne zaś - i to znacznie częściej - w grupach. Każdy powinien zachować szczególną ostrożność, bowiem spotkanie z takim osobnikiem może zakończyć się tragicznie.

"Nie jest to pierwszy raz, gdy poruszamy temat łosi przemierzających naszą gminę. Pisaliśmy o samotnym zwierzęciu, mogącym stanowić zagrożenie dla ludzi, pamiętamy przypadek, który skończył się bardzo tragicznie dla jednego z mieszkańców naszej gminy. Obecnie także: jesteśmy dalecy od straszenia i nastawiania kogokolwiek przeciwko zwierzętom, niemniej uczulamy wszystkich państwa, by spotykając lub nawet tylko zauważając te zwierzęta, nie podchodzić do nich, nie płoszyć, zachować spokój, a zwłaszcza szczególną ostrożność gdy poruszamy się autem, a łosie przecinają naszą drogę. Zatrzymajmy samochód i pozwólmy zwierzęciu przejść szlak w jego tempie" - apeluje choroszczański magistrat.

Przypominamy: łosie są zwierzętami objętymi ochroną gatunkową, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. Co to oznacza? Polowanie na tę zwierzynę jest całkowicie zabronione i może być karane zgodnie z przepisami prawa.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39