Kolejna przeładowana ciężarówka i następny nieobecny kierowca

2021.06.09 13:30
Inspektorzy z WITD w Białymstoku, podczas kontroli, regularnie trafiają na przeładowane ciężarówki. Kolejną równie powszechnie występującą nieprawidłowością jest podszywanie się pod innego kierowcę. Tak było także i w wczoraj.
Kolejna przeładowana ciężarówka i następny nieobecny kierowca
Fot: WITD w Białymstoku

We wtorek (8.06), w okolicach dawnego przejścia granicznego w Budzisku, inspektorzy z WITD w Białymstoku, skontrolowali litewską ciężarówkę ze świeżymi warzywami i owocami.

- Sposób załadunku przewożonych owoców i warzyw z Hiszpanii na Litwę skłonił inspektorów do weryfikacji parametrów wagowych. Okazało się, że rzeczywista masa całkowita zestawu z ładunkiem została przekroczona o 3 tony, natomiast nacisk pojedynczej osi napędowej o blisko 2 tony - informuje Jarosław Lesiuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku.

Niestety nie były to jedyne nieprawidłowości.

- Niespójność wyjaśnień kontrolowanego z dokumentacją przewozową ładunku nasunęła podejrzenia, iż kierowca posługiwał się kartą kierowcy należącą do innej nieobecnej osoby. Dalsze czynności potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia stosowania cudzej karty w celu ukrycia przekroczeń norm dotyczących dopuszczalnych okresów prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw i okresów odpoczynku - wskazuje Jarosław Lesiuk.

Kierowca został ukarany 7 mandatami. Po zapłaceniu 16,5 tys. zł należności z tytułu wymaganych kaucji (na poczet przyszłych kar) oraz rozładowaniu samochodu do wagi przewidzianej prawem, ciężarówka ruszyła w dalszą drogę. Kartę nieobecnego kierowcy inspektorzy zatrzymali.

Przeładowane ciężarówki są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego (m.in. ze względu na wydłużoną drogę hamowania). Do tego przyczyniają się do szybszej degradacji nawierzchni dróg i powstawania kolein oraz spękań.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

714 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39