Kolejne białostockie liceum będzie miało patronat Wydziału Prawa UwB

2022.11.24 16:21
W czwartek (24.11) Wydział Prawa UwB podpisał umowę patronacką z I LO w Białymstoku. Dzięki niej licealiści będą mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach prowadzonych przez pracowników uczelni.
Kolejne białostockie liceum będzie miało patronat Wydziału Prawa UwB
Fot: Malwina Witkowska

- Podpisujemy dzisiaj umowę potwierdzającą to, że już współpracujemy. Od wielu lat ta współpraca między Wydziałem Prawa a I LO układa się bardzo dobrze - rozpoczął dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariusz Popławski. - Ta współpraca jest związana z naszą misją. Poza kształceniem na bardzo wysokim poziomie, czego potwierdzeniem jest certyfikat doskonałości kształcenia, drugim elementem misji jest praca naukowa, a trzecim jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Współpracujemy z przedsiębiorcami, prowadząc i organizując seminaria prawne dla biznesu.

Wydział współpracuje także ze szkołami średnimi, by pokazać uczniom, czym jest prawo, kryminologia, administracja, bezpieczeństwo, bo właśnie w tych kierunkach uczelnia może zaproponować w przyszłości studia.

- Jestem przekonany, że nasze porozumienie da też nowy, ważny impuls do uatrakcyjnienia tej współpracy - dodał prof. Mariusz Popławski.

Porozumienie przewiduje m.in. współdziałanie w zakresie wsparcia dydaktycznego oraz współdziałania na rzecz organizacji klasy patronackiej.

- Cieszę się, że nasi uczniowie będą mogli skorzystać z oferty uczelni. A oferta jest tak naprawdę źródłem rzetelnej wiedzy, na której potem uczniowie będą budować swoje życie. Nie chodzi tylko o to, co się dzieje w szkole, ale o to, co się dzieje z młodym człowiekiem w dniu codziennym, powszednim. Nasza szkoła może się cieszyć najlepszymi nauczycielami w mieście, ale nigdy dość mądrych głów i autorytetów - powiedziała Ewa Mituła, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Patronatem zostanie objęta klasa II o profilu humanistycznym z rozszerzonym językiem polskim, historią oraz wiedzą o społeczeństwie. Patronat będzie trwał do momentu zakończenia przez uczniów nauki.

- Będzie to służyło temu, aby młode pokolenie budowało zwyczajnie i świadomie lepszy świat i lepsze życie dla przyszłych pokoleń. Chcemy, żeby nasi uczniowie byli świadomymi obywatelami. Najpiękniejsze w naszych uczniach jest to, że oni sami po taką wiedzę sięgają i sami o takie rozwiązania proszą - podkreśliła dyrektorka.

W tamtym roku jedną z próśb uczniów było stworzenie koła nauk prawnych, jednak z uwagi na wprowadzenie nauczania zdalnego, koło ostatecznie nie powstało. Zostało utworzone w bieżącym roku.

- Specyficzne dla młodego pokolenia jest to, że oni naprawdę wiedzą czego chcą. Myślę, że w przyszłości to będą bardzo mądrzy studenci Wydziału Prawa UwB i bardzo świadomi obywatele - zaznaczyła Ewa Mituła.

Zajęcia będą prowadzić pracownicy naukowi Wydziału Prawa UwB: dr Wioletta Hryniewicka-Filipkowska, pełnomocniczka dziekana ds. współpracy ze szkołami a także doktorant Patryk Zabrocki, który jest opiekunem koła prawniczego działającego w I LO. Tematyka zajęć jest uzgadniana pomiędzy uczelnią a szkołą. Pierwszy inauguracyjny wykład, na temat praw pasażera w ruchu lotniczym, odbędzie się już w listopadzie.

Przypominamy, w ubiegłym miesiącu Wydział Prawa UwB podpisał umowę patronacką z III LO. Więcej o tym: tutaj.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1250 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39