Kolorowanki i historyczny kalendarz. Co proponuje Muzeum Wojska w czasie kwarantanny?

2020.03.25 12:04
Wirtualny spacer przez wystawy to jedna z propozycji Muzeum Wojska w Białymstoku. Placówka w czasie epidemii koronawirusa przygotowała też inne atrakcje - wszystkie znajdziemy w internecie.
Kolorowanki i historyczny kalendarz. Co proponuje Muzeum Wojska w czasie kwarantanny?
Fot: MWB

Białostockie Muzeum Wojska jest kolejną, miejską placówką, która z powodu stanu epidemii działa dziś właściwie tylko w sieci internetowej. Choć do budynku przy ulicy Jana Kilińskiego nie wejdziemy, nie oznacza to, że muzealnicy specjalizujący się w wojskowości nie mają oferty dla miłośników historii i militariów.

- Na profilu facebook.com/muzeumwojska Muzeum realizuje projekt "Kalendarz historyczny" i cykl "Postać dnia". Często umieszczane są kolorowanki - ich rozdzielczość umożliwia wydrukowanie rysunku w domu. Dla dzieci starszych przygotowywane są "karty zadań" z rebusami, krzyżówkami, quizami - informuje białostockie muzeum.

Np. ze strony można było pobrać kolorowankę przedstawiającą ochotniczkę Pomocniczej Służby Kobiet z okres II wojny światowej. Muzeum pokazało także rysunek przedstawiający "Dziadka" - jak pieszczotliwie określano marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy okazji apelowano, by w czasie koronawirusa nie zapominać o telefonowaniu do swoich bliskich - babć i dziadków właśnie, którzy w tym okresie powinni unikać wychodzenia z domów i spotkań, są bowiem w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowań.

Na Facebooku pojawiają się także kartki z kalendarza. Poszczególnym datom przypisywane są wydarzenia z historii, związane z danym dniem i miesiącem.

Dla fanów historii łakomym kąskiem będą obrazy ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, które na co dzień znajdują się w magazynie.

- Dwie z wystaw stałych Muzeum są prezentowane w postaci panoram 360 stopni - dodają muzealnicy.

W sieci pojawiają się także teksty do poczytania. Są to opowiadania i eseje z projektu "Słowo historii. Fotoeseje". Opowieści inspirowane konkretnymi fotografiami ze zbiorów Muzeum napisali uznani pisarze i reportażyści: Filip Springer, Piotr Nesterowicz, Ilona Wiśniewska, Wojciech Nowicki, Michał Olszewski i Daniel Odija. Dodatkowo są one wyposażone w audiodeskrypcję, a także w tłumaczenie na język migowy. Do zabawy z historią Muzeum poleca aktywne narzędzia online: "Test Wiedzy o Historii Białegostoku" i "Piłsudski chronologicznie. Czy wiecie co Marszałek robił w Waszym wieku?".

Muzealne atrakcje można znaleźć na stronie mwb.com.pl oraz facebook.com/muzeumwojska.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1383 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39