Komisariat Młodego Policjanta wraca po pandemicznej przerwie

2022.05.31 13:00
We wtorek (31.05), po pandemicznej przerwie, został ponownie otwarty Komisariat Młodego Policjanta. Dzieci i przedszkolaki mogą nauczyć się tam np. zasad ruchu drogowego czy pozycji żółwia w przypadku ataku psa.
Komisariat Młodego Policjanta wraca po pandemicznej przerwie
Fot: Malwina Witkowska

Milusińscy znów mogą odwiedzić komisariat

Po ponad dwóch latach spowodowanych pandemią, białostocka policja ponownie otwiera Komisariat Młodego Policjanta. Jest to specjalna sala profilaktyczna, w której uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych a także przedszkolaki mogą uczyć się m.in. podstawowych zasad ruchu drogowego i zasad ogólnego bezpieczeństwa.

- Przed pandemią w sali było bardzo dużo zajęć. Dziennie przychodziły nawet 2-3 grupy. W ciągu tygodnia było tych grup kilkanaście. Teraz znów codziennie jesteśmy w stanie zapewnić zajęcia - informuje kom. Dorota Panas, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Ciekawe zajęcia i wiele atrakcji

W Komisariacie Młodego Policjanta zorganizowane zostały trzy kąciki tematyczne. Milusińscy z kącika ogólnego dowiedzą się jak jest umundurowany policjant i na czym polega jego służba. Dzieci mogą również zobaczyć akcesoria policyjne, np. kajdanki, koguta, megafon policyjny oraz sprawdzić ich zastosowanie.

- Zajęcia są bardzo atrakcyjne dla dzieci, ponieważ policjantki zapewniają nie tylko naukę, ale przede wszystkim dobrą zabawę - dodała komisarz.

Pokój profilaktyczny posiada także kącik kryminalistyczny, w którym dzieci mogą odkrywać tajemnice i zagadki oraz przećwiczyć na własnych palcach wykonywanie odbitek linii papilarnych. Z kolei w kąciku ruchu drogowego maluchy poznają podstawowe zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Odwiedzający wezmą również udział w praktycznych ćwiczeniach, m.in. przechodzenia po oznakowanym przejściu dla pieszych wyposażonym w sygnalizator świetlny.

Znają pozycję żółwia i numery alarmowe

Podczas wtorkowych (31.05) zajęć przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania i chwaliły się swoją wiedzą. Na pytanie, jak uniknąć niebezpieczeństwa w przypadku, gdy zbliża się do nas groźny pies, odpowiedzieli:

- Trzeba się ułożyć w pozycji żółwia. Najpierw trzeba schować kciuki, później zakryć uszka, klęknąć na kolanka i skulić się chowając głowę - mówili.

Policjantki przestrzegły również dzieci przed obcymi.

- Obcy to taki człowiek, którego się nie zna. Na przykład gdy jakiś nieznajomy chce dać komuś prezent, to nie wolno go brać - powiedział jeden z przedszkolaków.

Później dzieci przećwiczyły przechodzenie przez pasy, a następnie kręciły "kołem fortuny" losując pytania. Za prawidłową odpowiedź dostały pieczątkę.

Komisariat Młodego Policjanta został otwarty w marcu 2018 r. Powstał przy wykorzystaniu środków finansowych Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Zajęcia prowadzą w nim pracownicy i funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz dzielnicowi białostockich komisariatów. Są bezpłatne i dostępne dla każdego. Nauczyciele, którzy ze swoimi podopiecznymi chcieliby odwiedzić salę profilaktyczną, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej miejskiej komendy i przesłać go drogą mailową lub pocztą tradycyjną.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1410 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39