Komórki macierzyste mogą wyleczyć dziecko z wielu chorób. Sprawdź, jakie jest ich zastosowanie

2013.02.26 00:00
Zachowanie komórek macierzystych znajdujących się w krwi pępowinowej może przyczynić się do skutecznego leczenia dziecka w przyszłości. Na całym świecie od wielu lat trwają badania nad nowymi możliwościami ich zastosowania.
Komórki macierzyste mogą wyleczyć dziecko z wielu chorób. Sprawdź, jakie jest ich zastosowanie
Fot: sxc.hu
Według wielu naukowców komórki macierzyste pomogą nam w przyszłości opóźnić proces starzenia się

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. nerwowa, mięśniowa, kostna czy krew. Znajdują się one m.in. w skórze, tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i wątrobie.

Rozwój współczesnej medycyny i farmakologii sprawia, że w niedalekiej przyszłości być może dzięki komórkom macierzystym uda się ograniczyć procesy starzenia i tym samym stworzyć możliwość wydłużenia życia.

Najczęściej w terapiach wykorzystywane są komórki pozyskane z krwi pępowinowej. Już dziś są one standardowo stosowane w leczeniu ponad 70 schorzeń: onkologicznych, hematologicznych czy z zakresu medycyny regeneracyjnej. Wykorzystuje się je nie tylko w leczeniu dzieci, lecz również osób dorosłych. Obecnie trwają badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, chorób wątroby, tocznia, uszkodzenia rdzenia kręgowego, dystrofii mięśniowej czy oparzeń. Podobne badania prowadzone są również w Polsce.

Jedynym nieinwazyjnym sposobem pozyskania komórek macierzystych jest pobranie krwi pępowinowej podczas porodu. Ponadto komórki macierzyste z krwi pępowinowej są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne, niż komórki pobrane z innych miejsc.

Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl

1012 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39