Koncert pasyjny Scholi Teatru Węgajty z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II

2012.03.31 00:00
W niedzielę, 1 kwietnia, z okazji 7. rocznicy śmierci błogosławionego Jana Pawła II w kościele św. Trójcy w Supraślu odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty w 6-osobowym składzie.
Koncert pasyjny Scholi Teatru Węgajty z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II
Fot: Wratislaviacantans.pl

Wykonają program pt."O Crux Ave - bądź pozdrowiony Krzyżu". Koncert prezentuje plon wieloletnich muzycznych poszukiwań Scholi. W starych pieśniach liturgicznych i pozaliturgicznych, zaczerpniętych z kultury rodzimej oraz bogatych tradycji włoskiego, francuskiego, niemieckiego czy też ukraińskiego obszaru językowego odnaleźć można rozmaite aspekty pasyjności: chwalebny, zbawczy, pokutny, bolesny.

Scholę Teatru Węgajty tworzą śpiewacy i muzycy, muzykolodzy i teatrolodzy ale też plastycy i znawcy wszystkich tych dziedzin z sześciu krajów próbujący swych sił w rekonstrukcji dawnych, średniowiecznych dramatów liturgicznych i dawnych pieśni. Działalność Scholi skupia się na praktykowaniu chorału gregoriańskiego i konfrontowaniu go z żywą tradycją sakralnego śpiewu. Prowadzi badania nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego oraz antropologią kultury.

Schola powstała w 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Teatr Węgajty oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Od 1996 roku artyści realizują projekt Międzynarodowych Spotkań "Dramat i Liturgia", których założeniem jest m.in. opracowywanie i wystawianie średniowiecznych dramatów liturgicznych oraz włączanie ich w całoroczny cykl liturgii.

Początek koncertu o godz. 19.30.

MAG

1281 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39