Koniec BiKeRa. Rowery miejskie kończą kolejny sezon

2020.11.30 18:33
Od grudnia w Białymstoku już nie będzie rowerów miejskich. Całą zimę będą przechowywane w magazynie, by na wiosnę znów wrócić na białostockie ścieżki.
Koniec BiKeRa. Rowery miejskie kończą kolejny sezon
Fot: Malwina Witkowska

Ostatni dzień

W poniedziałek (30.11) można korzystać z rowerów miejskich w Białymstoku tylko do północy. Wówczas zakończy się 7. sezon BiKeRa, a rowery zostaną zabrane ze wszystkich ulic miasta.

W 7. sezonie funkcjonowania systemu BiKeR mieszkańcy mieli do dyspozycji 58 stacji, 574 rowerów standardowych (w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci) oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Od tego roku jednoślady można oddawać także poza stacjami rowerowymi. Poza Białymstokiem, BiKeRy funkcjonują również w Choroszczy i Kleosinie (gmina Juchnowiec Kościelny).

– BiKeRy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Z białostockich rowerów miejskich korzystają tysiące osób. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po Białymstoku – powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. – Białostoczanie z niecierpliwością czekają na wiosenny powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe. Z każdym kolejnym rokiem funkcjonowania BiKeRa przybywa amatorów miejskiego roweru, co bardzo nas cieszy – dodał.

Od 2014 r. prawie 100 tys. osób dokonało ponad 3,2 mln wypożyczeń.

Kiedy kolejny sezon?

Od 30 czerwca rowery zostały wypożyczone ponad 207 tys. razy. W tym roku dołączyło ponad 5,7 tys. nowych użytkowników, których jest już prawie 100 tys.

W 7. sezonie użytkownicy rowerów miejskich wynajęli je na ponad 59 tys. godzin – to prawie 7 lat ciągłego wynajmu jednego roweru. Najczęściej odwiedzaną stacją była Piłsudskiego/Sienkiewicza, skąd wynajęto rowery ponad 11,5 tys. razy.

Średni czas korzystania z BiKeRa w 2020 r. wyniósł ok. 17 minut. Rekordowym dniem był 12 sierpnia (środa), kiedy rowery miejskie były wynajęte ponad 2,5 tys. razy.

1 grudnia rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą przegląd. Natomiast wiosną rozpocznie się kolejny sezon - 1 kwietnia 2021 roku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39