Dom

Koniec sprzętów z plusem. Zamiast oznaczeń A +++ pojawią się nowe

2021.03.01 15:13
W całej Unii Europejskiej od marca obowiązują nowe etykiety oznakowań efektywności elektrycznej, np. zamiast oznaczenia A+++ będzie AC. Zmiany te nie dotyczą jednak wszystkich sprzętów.
Koniec sprzętów z plusem. Zamiast oznaczeń A +++ pojawią się nowe
Fot: Malwina Witkowska

Nowe etykiety

Od poniedziałku (1.03) w całej Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać nowe etykiety oznaczające efektywność energetyczną, które pojawią się na części sprzętów gospodarstwa domowego.

Decyzja ta jest podyktowana rozwojem technologii, ponieważ każdy producent dąży do tego, aby jego produkty były coraz to bardziej oszczędne. Dlatego, w ostatnich latach na rynku zaczęło się pojawiać coraz więcej pralek czy zmywarek z oznaczeniami A+, A++ czy A+++. Wiadomo, że plusów nie można dodawać w nieskończoność, dlatego zdecydowano się na wprowadzenie zmian w etykietach.

Litery zamiast plusów

Dotychczas sprzęty AGD i RTV były oznaczone literami od G do A, przy czym A oznaczało najlepszą efektywność energetyczną urządzenia, a G - najgorszą.

Teraz przy oznaczeniach klasy energetycznej znikną z nich plusy, a pojawią się litery. Na nowych etykietach zamiast A+++ będzie AC, w miejsce A++ będą litery AD, a zamiast A+ pojawi się AE. Najbardziej energochłonne urządzenia będą miały klasy oznaczone jako F i G.

Warto zauważyć, że nowe etykiety sprzętów nadal będą dostarczać informacji o cechach związanych z energią, takich jak wydajność cyklu prania, zużycie wody, roczne zużycie prądu czy klasa emisji hałasu. Póki co nie będzie urządzeń z symbolami B i A, ponieważ te są zarezerwowane na przyszłość dla sprzętów, które będą mieć jeszcze lepsze parametry niż dotychczasowe A+++.

Czego dotyczy zmiana?

Nowe etykiety dotyczą: pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów czy monitorów. Natomiast lampy i żarówki przyjmą nowe oznaczenia energetyczne we wrześniu.

Inne sprzęty m.in. kuchenki, odkurzacze, piekarniki czy okapy nie będą miały zmienionych etykiet. Ich przeskalowanie zaplanowane jest na rok 2023.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1195 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39