Konkurs "Niesamowita maszyna". Nagrody? Pieniądze i indeksy

2021.04.19 15:15
Do wzięcia są m.in. 5 tys. zł oraz indeksy na studia na Politechnice Białostockiej. Trzeba tylko/aż zbudować "niesamowitą maszynę".
Konkurs "Niesamowita maszyna". Nagrody? Pieniądze i indeksy
Fot: PB

Przed nami IV edycja konkursu "Niesamowita Maszyna". To konkurs dla uczniów szkół średnich z całej Polski.

Co trzeba zrobić?

Aby wziąć w nim udział należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.

– Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Co roku młodzi ludzie z całej Polski zaskakują swoimi konstrukcjami i wkrótce stają się naszymi studentami. Na uczelni mogą rozwijać swoje talenty w licznych kołach naukowych -dodaje.

Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie gotowej maszyny trzeba sfilmować i opublikować w serwisie YouTube (clip do 2 minut). W tytule filmu powinny znaleźć się nazwa konkursu, czyli "Niesamowita Maszyna" oraz zwrot identyfikujący projekt, z kolei w opisie – krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia mają znaczenie. Będą brane pod uwagę przy ostatecznej ocenie.

Nagrody

Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają 5 tys. zł oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką. Do wyboru będą:

Wydział Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku,
Wydział Elektryczny,
Wydział Mechaniczny,
Wydział Inżynierii Zarządzania.

Na nagrodę pieniężną może też liczyć szkoła, w której uczą się zwycięzcy konkursu (pod warunkiem, że wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły) oraz mentor zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 zł. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca w konkursie "Niesamowita Maszyna" otrzymają odpowiednio 2 tys. i 1,5 tys. zł.

Terminy

Na budowę maszyny młodzi konstruktorzy mają około miesiąca. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz publikacji filmów konkursowych minie 17 maja 2021 r.

Najciekawsze "Niesamowite Maszyny" zmierzą się w czerwcu, w finale, który zostanie rozegrany na Politechnice Białostockiej (w zależności od sytuacji epidemicznej w wersji stacjonarnej lub online).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1697 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39