Korupcja w szpitalach? Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań

2019.12.11 09:48
Podlascy policjanci zatrzymali 8 osób podejrzanych o udzielanie korzyści majątkowych pracownikom szpitali. Sprawa ma charakter rozwojowy, obejmuje ponad sto placówek i ponad dwieście postępowań przetargowych.
Korupcja w szpitalach? Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań
Fot: pixabay.com

Zatrzymano 8 osób

W poniedziałek (9 grudnia) policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, działając na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, zatrzymali 8 osób - przedstawicieli handlowych firmy oferujących produkty medyczne.

Do zatrzymań doszło w województwach: podlaskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim i małopolskim. Wzięło w nich udział ponad 30 funkcjonariuszy.

Jak podaje podlaska policja, zatrzymani usłyszeli zarzuty polegające na udzielaniu korzyści majątkowych pracownikom szpitali z województwa podlaskiego, warmińskiego-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego i śląskiego. Formą korzyści było sponsorowanie uczestnictwa w konferencjach członkom komisji przetargowych. W zamian oczekiwano preferencyjnego traktowania.

Przedstawione zarzuty dotyczą też czynów polegających na wchodzeniu w porozumienie z członkami komisji przetargowych mających na celu wyłonienie konkretnej firmy jako dostawcy produktów.

Nie wykluczono dalszych zatrzymań

Zatrzymania są wynikiem wielomiesięcznej pracy podlaskich policjantów oraz prokuratorów z Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

"Postępowanie dotyczy udzielania w latach 2011-2014 korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, tj. członkom komisji przetargowych w jednostkach służby zdrowia w związku z przetargami publicznymi organizowanymi na produkty medyczne. Dotychczas zabezpieczono dokumentację dotyczącą ponad 200 postępowań przetargowych, w trakcie których mogło dojść do zachowań korupcyjnych lub zmów przetargowych. Wartość umów podpisanych w wyniku kwestionowanych procedur przetargowych to kwoty od kilku do ponad stu tysięcy złotych. W trakcie śledztwa podlascy policjanci byli wspierani przez funkcjonariuszy z wydziałów dw. z korupcją z komend wojewódzkich z całej Polski" - czytamy na stronie internetowej podlaskiej policji.

Wymienione czyny są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci dodają, że sprawa ma charakter rozwojowy, obejmuje ponad sto szpitali i ponad dwieście postępowań przetargowych.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1240 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39