Kraina naszego... ego 8.06.2024

dodane dnia: 2024-04-30 przez: Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Regionalny Oddział w Białymstoku
Uwaga: Ważność promocji się już skończyła.
Termin promocji: 2024-04-30 - 2024-05-31
Zapraszamy Państwa na wycieczkę po krainie Wschodnich Mazur oraz pradawnym skrawku obszaru Litwy Mniejszej. Kraina ta leży na terenie obecnych powiatów Ełk, Gołdap i Olecko - stąd nazwa EGO.

PROGRAM:
7:00 wyjazd z Białegostoku, parking przy pomniku ks.
Popiełuszki
Przy monumentalnym słupie granicznym z 1645 roku w PROSTKACH poznamy tę nieco zapomnianą historię średniowiecznej „mełmeńskiej” granicy, która powstrzymała krzyżackie zapędy terytorialne. Będzie to także odpowiednie miejsce na wzmiankę o wydarzeniach historycznych z Sienkiewiczowskiej trylogii, a i o najmłodszej legendzie „ataku umarłych” wspomnieć wypadnie.
Z EŁKU udamy się w podróż koleją wąskotorową do Szypitek.
Wycieczka prowadzi przez malownicze mazurskie tereny, między jeziorami Selmęt Wielki i Regielskie. Podczas nieśpiesznej podróży kolejką będziemy mogli podziwiać piękną i dziką przyrodę, która zostanie na długo w pamięci.
SYPITKI to urokliwa mała wioska położona nad rzeką Legą (Małkiń), w sam raz na spokojny spacer, podczas którego można zwiedzić m.in. budynki dawnego młyna wodnego czy interesującą konstrukcję, zwaną węgornią.
Następnie udamy się do OLECKA na Plac Wolności, niegdyś jeden z największych rynków w Europie. Jego środek zajmuje park z pomnikiem z 2000 r. wzniesionym w hołdzie poległym za wolność i pokój w Ojczyźnie. Następnie zobaczymy kamienną półrotundę – pozostałość po pomniku żołnierzy niemieckich zabitych pod Oleckiem w czasie I wojny światowej, cmentarz ewangelicki – przedwojenny cmentarz wyznaniowy oraz pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku wieżę ciśnień.
Przejazd do GOŁDAPI, jedynego na Warmii i Mazurach miasta uzdrowiskowego. Spacer do wieży ciśnień wzniesionej w 1905r. W miejscowości uzdrowiskowej nie może też zabraknąć chwili czasu aby nacieszyć się dobrodziejstwami tężni solankowej.
Obiad
Ok. 21:00 powrót do Białegostoku.

ZAPRASZAMY!
Miejsce promocji

1315 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39